Tag: опасен

Повеќе

Грешка со спанаќот – Многу е здрав но вака станува опасен

Спанаќот е вкусна и здрава намирница, богата витамини и железо. Има важно правило за спанаќот, а тоа е дека не се подгрева. Така се зголемува ннитратот во него, а тој е опасен поради висококанцерогените состојки. Јадете го штотуку направен или сиров како салата спанаќот, со смути или некој друг деликатес. […]

Tips & Tricks

На колку време се менува сунѓерот – Станува опасен по здравјето

Сунѓерот за садови е повалкан и од корпа за отпадоци, а затоа треба да се менува често. Сунѓерот треба да се менува на една недела за да се заштитиме себе и здравјето.Особено ако со истиот сунѓер ги бришеме и работната и садоперот кои се легло на бактерии, мора да се […]

Препораки

Не го користете кромидот кој долго бил излупен – Многу е опасен

Излупениот кромид станува опасен, па ако долго стои не го користете за готвење. Имено, во допир со воздух станува отровен, па не го чувајте долго и не го користете.Се користи веднаш по лупењето. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники […]