Tag: омекнат

Повеќе

Омекнете го гравот – За највкусна чорба

Има супер начин да го омекнете гравот додека се вари. Традиционалното јадење во Македонија, ќе го омекнете со малку сода.Таа го чува и убавиот вкус. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за […]

Tips & Tricks

Омекнете го лебот брзо и лесно – Ви треба само крпа

Постои начин да го омекнете тврдиот леб. Загрејте ја рерната на 180 степени и лебот замотајте го во влажна крпа. Ставете го во вжештената рерна 5-10 минути. Така ќе омекне веднаш. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт […]

Tips & Tricks

Не го чекајте долго маргаринот да омекне – ќе се стопи со еден трик

Постои трик за да не го чекате долго маргаринот да се омекне и да може да готвите брзо. Изрендајте го и така нема да мора да чекате да се омекне. Повеќе рецепти на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не […]

Tips & Tricks

Ова е најчестата грешка со маргаринот – никако не правете вака

Кога готвиме и маргаринот треба да е на собна температура, омекнат и вкусен, често брзаме и грешиме, па го ставаме во микро. Тогаш храната добива поинаква текстура и вкус. Не грешете и секогаш топете го маргаринот на собна температура, тој треба да е мек, а не премек за јадењата да […]