Tag: одмрзнување

Повеќе

Како правлно се одмрзнува овошје за да не губи витамини

Овошјето кога е замрзнато најчесто губи дел од витамините, но има начин како да се одмрзне без дополнително да губи од вкусот и структурата. Ставете го на цедалка и оставете само да се отпушти. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и […]

Meat, Tips & Tricks

За најубаво месо за празниците – Најважно е одмрзнувањето

Кога готвиме месо, ако е замрзнато многу е важен начинот на одмрзнување. Ако споро се одмрзнува губи хранливи материи. Најдобро е да се одмрзне во фрижидер, во сад со капак. Така кристалите споро се топат и се апсорбира влагата. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]

Tips & Tricks

Никогаш не одмрзнувајте месо вака – Се размножуваат бактерии

Една од најголемите грешки при готвењето е да се одмрзнува месо на кујнската маса. Оваа грешка е опасна по нашето здравје, зошто тука има многу бактерии колку и д ачистиме. Најубаво е во чинија со ладна вода, но никако не на работната маса каде се шират бактерии. Повеќе поврзани вести […]

Uncategorized, Препораки

Ако немате време за чекање – Вака најубаво ќе одмрзнете тесто

Ако имате замрзнато тесто за само да го одмрзнете и искористите за некој деликатес, тогаш ви нудиме трик како полесно да се одмрзне. Најдобра и најздрава варијанта е да се извади од вечерта и да се одмрзнува само до утрото. Ако немаме време, има и други техники. Се остава на […]

Meat, Препораки

Најголема грешка кога одмрзнуваме месо – Се размножува со бактерии

Месото никако не го одмрзнувајте во топла вода, дури и да се брзате во кујната. Имено, така повеќе се размножуваат бактерии, секогаш одрзнувајте го во ладна вода.Кога се работи за рибата, доволно е ладна вода со многу сол.   Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Tips & Tricks

Трик за одмрзнувањето риба – Ќе биде мека и сочна

Постој трик кој треба да го знаете кога се работи за рибите. Замрзнатите риби оставете ги неколку часа во ладна вода со сол, па така ќе се одмрзнат полека. Месото потоа ќе биде меко. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос […]

Tips & Tricks

Ова е најголемата грешка кога одмрзнуваме месо и зеленчук

Ако сакате брзо да одмрзнете месо или зеленчук, не грешете со топла вода. Побрзо се одмрзнуваат во сад со ладна вода.Ако не се омекнати потоа, ставете малку сода кога готвите. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Tips & Tricks

Рибата ќе се одмрзне брзо и лесно – Со овој начин ќе биде како штотуку купена

Замрзнатата риба се одмрзнува лесно и брзо со еден трик. Ставете ја во солена вода. Така нема да се крши, ќе биде како свежа и лесна за употреба. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба […]

Meat, Tips & Tricks

Никако не го одмрзнувајте месото вака – Се шират бактерии

Една од најголемите грешки при готвењето која е опасна е да се одмрзнува месо на кујнската маса. Најубаво е во чинија со ладна вода или во микро, но никако не на работната маса каде се шират бактерии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа […]

Tips & Tricks

Кога одмрзнувате месо внимавајте на ова – вака нема да се размножуваат бактерии

Кога одмрзнувате месо треба да внимавате на неколку нешта, за да не се размножуваат бактерии. Месото не треба да го одмрзнувате на работна површина, туку во сад со вода во ладилник или во микро. Вака ќе се спречи да се размножуваат бактерии на него. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете совршена декорација […]