Tag: оган

Tips & Tricks, Повеќе

Кујната е место за експерименти: Фламбирање на храна, како да се изведе без грешка

Фламбирање е кулинарски израз кој означува постапка во која се готово јадење или десерт се прелеваат со маснотијата или алкохол и потоа се палат.Фламбираното јадење е атрактивно, бидејќи често се спрема по кулинарски емисии или пак пред гости во ресторани. На овој начин се прават различни видови месо, десерти и […]

Повеќе

УРНЕБЕСНО ВИДЕО: За малку ќе се запалеше додека наздравуваше

Овие двајца Руси тргнаа да наздравуваат со ракија или текила, а чашите претходно ги запалија. Погледнете што му се случи на едниот од нив откако наздравија: Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти: Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за […]