Tag: овес

Повеќе

Помага за сите кожни проблеми – Нема веќе акни и сува кожа

Овесот е многу здрава намирница која треба често да се јаде, но има намена и за нега и убавина. Помага со своите витамини Б и Е за убава и здрава кожа, негувана и сјајна. Лечи акни и енземи, како и други кожни проблеми. Јадете често, но и едноставно земете овес […]

Препораки

Многу помага – Причини да јадете овес

Овесот е многу здрава намирница, помага со своите витамини Б и Е и треба често да биде на вашето мени, а има и други корисни намени. Овесот е намирница која треба да се јаде често зошто има скроб и витамини, омега три киселини. Помага за правилна работа на тироидата како […]

Препораки

Направете мелем за кожата – Лек со овес кој делува

Овесот е многу здрава намирница, помага со своите витамини Б и Е и делува за многу проблеми:  Ја одржува кожата здрава и сјајна, лечи акни и енземи, како и други кожни проблеми. Ставете ги во блендер овесните снегулки и направете прав, па чувајте го во затворена кутија. Ставете вода пред […]

Десерти

Рецепт за здрава ужина: Протеински плочки

Брзо и едноставно направете неодоливи протеински плочки… Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со […]

Препораки

Овесот е најздрава намирница – Решава голем проблем

Овесот е многу здрава намирница, помага со своите витамини Б и Е и помага. Ја одржува кожата здрава и сјајна, лечи акни и енземи, како и други кожни проблеми. Ставете ги во блендер овесните снегулки и направете прав, па чувајте го во затворена кутија. Ставете вода пред користење и истријте […]

Tips & Tricks

Ако косата многу ви паѓа – решението се крие дома, делува 100%

Ако косата многу ви паѓа и тоа е голем проблем за вас, пред се од естетска природа потоа и за здравје и самодоверба, имаме природно решение за вас. Две шолји неизлупен овес се прелива со шест шолји зовриено млеко, се вари две минути на оган и се остава пола час […]

Препораки

Помага за запушени артерии подобро од лек – користете го често

Постои намирница која многу помага за проблемот со запушени артерии во телото, и тоа подобро и од лекови. Се работи за моќниот овес кој има многу растворливи влакна во себе, а тие не дозволуваат да се создаде холестерол во нашето тело. Влакната се врзуваат со холестеролот и го топат во […]

Tips & Tricks

Домашен сапун за раце од мед, овес и козјо млеко – еве како да го направите!

Брзо и едноставно направете домашен хранлив сапун. Овој домашен сапун ги негува и штити вашите раце. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со пет вкусни намирници до здраво срце

Болестите на кардиоваскуларниот систем не се ретка појава, а за превенција во голема мера влијае здравата исхрана. Постојат пет вида на намирници кои ќе ви помогнат во тоа. Овес Овес како појадок е здрав начин да го започнете денот. Оваа хранлива материја ја препорачуваат нутриционистите бидејќи е богата со хранливи […]

Предјадења

Мисиркина супа со просо и овесни снегулки

Многу интересен рецепт за супа кој ни го испраќа Ана. Несекојдневно, но многу вкусно и добро за промена. Напоменуваме дека иако времето се стоплува, супите треба да останат и понатаму на вашето мени. Особено оние зеленчукови пролетни 🙂 На здравје! Прочитај поврзани рецепти: Супа од зеленчук за намалување на килограми […]