Tag: оброци

Препораки

Ленено семе – цар во кујната, секогаш имајте го дома

Се става во салати и оброци, се повеќе станува популарно и навистина е здраво и корисно. Лененото семе се препорачува да го имате дома секогаш, евтино е, а навистина помага за разни тегоби и проблеми. Помага за заштита од срцеви заболувања, за висок притисок, има и антиканцерогено дејство, против мозочен […]

Препораки

Поттикнува раст на косата – Оваа билка дава и одлична арома на јадењата

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него. Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки. Помага при грчеви во цревата и желудникот, а […]

Видео, Главни јадења

Четири оброци за четири дена во еден плех – брз и економичен ручек

Четири јадења, за четири дена во еден плех. На каналот на Практична жена се појави видео од брза и едноставна подготовка на неколку оброци. ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги […]

Tips & Tricks

СМЕ ЖИВЕЕЛЕ ВО ЗАБЛУДА: Штетно е да се јаде три пати на ден!

Ако секој ден јадете три оброци во точно определен период, тогаш правите грешка. Истражувањата покажуваат дека рутинското јадење може да ни нанесе повеќештета отколку здравје.Повременото прескокнување на оброците може да биде покорисно за здравјето отколку строгото држење до рутината на три оброци – вели историчарката Ебигејл Керол. Вели дека ниедно […]

Главни јадења

Четири оброци, четири намирници = Ручек за 200 денари

Направете вкусни рецепти од само четири намирници за нешто помалку од 200 денари.Сè што треба е да го погледнете следното видео. Внатре се прикажани и намирниците, и начинот на нивната подготовка. Брзо, вкусно и евтино: Повеќе вести на Готви.мк Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави […]

Препораки

ВАЖНО: Јадете што сакате, но само до 10 наутро!

Ако сте на диета имаме добра вест за вас. Можете да јадете што сакате но само до 10 часот наутро, а еве и зошто е тоа така.Секоја диета подразбира одредено ограничување од храната, или барем некој вид на храна поради јаглехидратите и мастите, а за да се почестите со нив […]

Повеќе

Анџелина Џоли живее со само 600 калории дневно – еве што јаде

Ако може да им се верува на американските таблоиди, Анџелина Џоли во својот организам дневно внесува само 600 калории. Еве како изгледа дневното мени на познатата глумица: Доручек: лажица масло од кокос и малку корнфлекс Ручек: протеински шејк или неколку бадеми и гумени бонбони Вечера: тенко парче месо и чаша […]

Повеќе

Анџелина Џоли дневно внесува само 600 калории – еве што јаде

Ако може да им се верува на американските таблоиди, Анџелина Џоли во својот организам дневно внесува само 600 калории. Еве како изгледа дневното мени на познатата глумица: Доручек: лажица масло од кокос и малку корнфлекс Ручек: протеински шејк или неколку бадеми и гумени бонбони Вечера: тенко парче месо и чаша […]

Повеќе

Можно ли е? Анџелина Џоли дневно јаде храна со само 600 калории

Ако може да им се верува на американските таблоиди, Анџелина Џоли во својот организам дневно внесува само 600 калории. Еве како изгледа дневното мени на познатата глумица: Доручек: лажица масло од кокос и малку корнфлекс Ручек: протеински шејк или неколку бадеми и гумени бонбони Вечера: тенко парче месо и чаша […]