Tag: нозе

Препораки

Ако имате грчеви во нозете и рацете – Оваа храна е лекот

Ако често имате грчеви во нозете и рацете, тоа е знак за недостаток на важен витамин. Се работи за Б6 витаминот кој е многу важен за телото. Симптоми освен грчеви се и проблеми со кожата, раздразливост, несоница, и промени на расположение. Јадете ориз за овој проблем. Користет и авокадо и […]

Tips & Tricks

Ставете ја само оваа состојка: Еве како да избегнете потење и непријатна миризба на нозете

Носењето затворени обувки за време на летниот период предизвикува потење, а потоа и непријатна миризба на нозете. За да го спречите тоа, испробајте ги следните трикови. Бактериите се главен виновник за појавата на непријатна миризба, па затоа основна работа секако е добрата хигиена. Пред да облечете патики, добро измијте ги […]

Tips & Tricks

Решение за најголемиот проблем и во лето и во зима – спасот е дома, нема веќе да се срамиме

Смрдливите нозе се голем проблем за сите нас, но сепак постојат природни решенија и за оваа мака. Имено, потребни ви се топла вода, јаболков оцет и сода бикарбона. Се става во леген јаболков оцет, па се ставаат нозете 20 минути. Се сушат, па се ставаат во вода уште 20 минути, […]

Tips & Tricks

Евтино решение за најголемиот проблем кој на девојките им е срам да го кажат

Девојките и жените имаат многу проблеми колку и да се грижат за интимата и хигиената. Не ретко се случува особено во лето да почувствувате чешање во пределот на нозете и препоните, но за среќа има евтин и домашен лек. Потребен ви е чај од мајчина душица. Натопете вата во чајот […]

Tips & Tricks

Ве болат нозете од долго стоење на работа? Направете го ова и ќе ја снема болката

Кога долго се движиме или носиме високи потпетици, почнуваме да чувствуваме болки во стапалата. Но, за среќа има решение и за овој проблем, а се крие во кујната. Можете да нанесете кокосово масло на нозете, да легнете малку со него и ќе бидете како нови. Особено помага ако имате плускавци. […]

Tips & Tricks, Видео

Најмоќно природно средство против отечени нозе

Направете природно средство против отечени нозе. Спасете се од болката и од лошиот изглед на нозете, еве како: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед […]

Tips & Tricks

Се испосековте при бричењето? – ублажете ја болката и осипот со помош на кујната

Ако моравте да одите некаде набрзинка, па моравте да ги избричите нозете, а при тоа како и секогаш со брич се исековте, па чувствувате болка и имате осип и брумчиња, тогаш решението е во кујната.Со влажна кесичка чај ќе го намалите крварењето и црвенилото. Истото ќе ви користи и ако […]

Tips & Tricks

Ги стави нозете во јаболков оцет – за 30 минути се случи ова!

Наместо да трошите пари на скапи препарати, ви треба само јаболков оцет. Овој метод ќе ве прочисти подобро од било која друга намирница.Оваа метода за детоксикација е многу евтина, и секако многу ефективна. Наполнете легенче со топла вода, ставете шолја јаболков оцет, и промешајте. Држете ги стапалата околу 30 минути. […]

Tips & Tricks

Стави компир во патиките – нема да верувате што се случи потоа

Нема да верувате но одредени намирници од кујната можат да ви помогнат и за вашите чевли и раните на нозете. Со оглед на тоа дека сите имаме мака кога ќе купиме нови обувки, овие трикови се вредни злато.1. Облечете дебели чорапи и ставете ја ногата во кондурата. Загрејте ја со […]

Tips & Tricks

Ви отекуваат нозете? Напијте се од овој чај

Нозете можат да отечат од топлото време, во текот на бременост, при преголем внес на сол, или при консумирање некои лекови. Ако вашите нозе се отечени и ве болат, решението е чај од магдонос. Исечкајте китка магдонос и ставете ја во шолја за чај. Прелијте со врела вода и оставете […]