Tag: нож

Tips & Tricks

Колку често треба да ги менуваме ножевите во кујна?

Ножот е неизбежен прибор во кујната, а многу е важно и колку долго се користат ножевите. Треба да се менуваат секоја година, особено ако се изгребани или скршени. Се продолжува рокот така што се оштрат еднаш неделно. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Tips & Tricks

Тајната е во ножот – Како да ви течат помалку солзи додека сечете кромид

Сите знаеме дека без кромид речиси и нема јадење, но знаеме колку течат солзи од кромидот и колку тешко се вади мирисот. Колку што е ножот по остар толку помалку солзи ќе има додека сечете кромид. Острите ножеви помалку ги оштетуваат ќелиите на кромидот, па така има помала реакција и […]

Tips & Tricks

Вака лукот нема да се лепи при сечењето – Има мал трик

Кога сечете лук има лесен начин како да не се лепи за ножот и даската. Само ставете малку сол.Така нема да се лепи, а дополнителен трик е и рацете да ви бидат постојано мокри.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки […]

Tips & Tricks

Вака ќе исечете леб и колач без да се распаднат

Постои начин како лесно да исечете колач и леб без да се ронат и распаднат. Загрејте го малку ножот и ќе излезат цели парчиња.Пробајте делува. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за […]

Tips & Tricks

Трик за сечење колачи, торти и пандишпан – вака нема да се распаднат

Ако сакате брзо и лесно да исечете торта, без да ви се скршат парчињата, употребете мал трик. Ножот пред сечење ставете го во врела вода. Така потоа лесно ќе оди сечењето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече Неговото височество: Топло – ладен колач […]

Tips & Tricks

Секогаш навлажнете го ножот пред да сечете кромид – има добра причина

Секогаш пред да сечете кромид, кој е неизоставен дел на многу ручеци, наводенете го под млаз вода. Имено, на овој начин кромидот нема да ви ги насолзи очите и да ве пече, па нема да плачете додека го сечете. Пробајте следниот пат кога ќе готвите, навистина делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Постои еден трик за лесно да исечете магдонос без да се лепи на ножот

Магодносот е корисен и здрав и се препорачува во исхраната, но сите знаеме колку е тешко ситно и убаво да се исече и колку се лепи за ножот. Сепак, постои еден трик, пред да го исечете ставете го во врела вода и нема да се лепи воопшто. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Загреа нож на 1000 степени па проба да сече – еве што се случи

Зема кујнски нож, го загреа на 1000 степени и проба да сече. Еве што се случи, ова не го пробувајте дома:https://www.youtube.com/watch?v=-yu1vkfzznU Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: […]

Tips & Tricks, Видео

Веќе никогаш нема да сечкате кромид на ист начин, откако ќе видите како овој човек го прави тоа!

Во Индија живее гениј кој го усовршил сечкањето кромид. Неговиот начин и брзина се неверојатни. Погледнете како го прави тоа: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси ВИДЕО: […]

Tips & Tricks, Видео

Џејми Оливер не учи: Вака се употребува нож во кујната (ВИДЕО)

Џејми Оливер е врвен светски готвач, кој никогаш не се штеди кога треба да го пренесе своето знаење.Овој пат ви покажува трикови со нож во кујната. Погледнете го видеото и научете нешто ново.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути Класични благи мафини Солени мафини со […]