Tag: несоница

Повеќе

Еве како да подготвите природна напивка против несонциа

Несоницата можете да ја победите со природни сокови и промена на некои навики. За да се изборите со несоницата, пред спиење добро е да уживате во топла купка, а времето пред спиење да го поминете во пижами, а не во облеката во која сте цел ден. Исто така, не јадете […]

Препораки

Ако патите од несоница – Со ова ќе спиете како бебе

Ако патите од несоница и имате проблеми со спиењето, треба да јадете одредени намирници кои ќе ви помогнат. Се препорачуваат мед, банана, јатки, јогурт, грозје, јајца и наут. Јадете го ова и ќе спиете како бебе. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Ако тешко заспивате или се будите навечер – Изедете го ова пред спиење

Ако имате и вие проблем со спиењето, тешко заспивате, или пак се будите во текот на ноќта, тогаш употребете мал трик од кујната. Се што ви треба за да ве опушти е лажиче мед пред спиење. Има состојки кои помагаат телото да се опушти и со тоа помага за спиење […]

Препораки

Никако не јадете чоколадо навечер – Ќе имате голем проблем

Никогаш не јадете чоколадо пред спиење. Чоколадото и какаото кое го има во себе, како и големата количина на шеќер, предизвикуваат несоница. Јадете го преку ден.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за […]

Повеќе

Чај од банана за несоница – Помага подобро од секое апче

Ако имате проблем со несоница, потребно е да направите чај од банана. Сварете пола литар вода, па една банана и тоа неизлупена, исечете ја само на краевите, па ставете ја во зовриената вода и оставете ја 10 минути. Извадете ја бананата  и испијте ја водата. Бананата може да се изеде, […]

Препораки

Предизвикува несоница – Намирница која не треба да ја јадете навечер

Никогаш не јадете чоколадо пред спиење и тоа од една едноставнна причина. Чоколадото и какаото кое го има во себе, како и големата количина на шеќер, предизвикуваат несоница. Избегнувајте го освен ако не ве чека напорна работна ноќ или учење. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од […]

Препораки

Ве мачи несоница или станувате навечер? – лекот е во кујната, доволно е лажиче

Ако имате и вие проблем со спиењето, тешко заспивате, или пак се будите во текот на ноќта, тогаш употребете мал трик од кујната. Се што ви треба за да ве опушти е лажиче мед пред спиење. Има состојки кои помагаат телото да се опушти и со тоа помага за спиење […]

Препораки

Лек за несоница – испијте го ова и ќе спиете како бебе

Направете си сами напиток за да спиете како бебе.   Се става во блендер и се пие пред спиење една шолја. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна […]

Препораки

Моќен домашен лек за несоница – ќе спиете како бебе

Ако имате проблем навечер да заспиете, вознемирени сте или едноставно мака мачите со несоница, решението се крие во моќната билка наречена Лаванда. Лавандата помага за смирување. Три лажички суви цветови лаванда полијте ги со 500 милилитри врела вода, оствете неколку минути и исцедете. Ставете си мед и пијте една шолја […]

Препораки

Не јадете ги по 19 часот – храна која создава гасови, подуеност и несоница, а и дебелее

Постои храна која не треба да ја јадете по 19 часот, а тоа се масна и тешка храна, полна калории и тешка за стомакот. Избегнувајте пржена храна, бидејќи го дуе стомакот, дебелее и создава несоница. Не јадете ни црвено месо, а ни зачинета храна. Не јадете ни тесто и тестенини. […]