Tag: нервоза

Препораки

Изедете го ова ако сте нервозни 

Познато е дека она кое го јадеме влијае на здравјето и расположението, а според најновите истражувања има намирница која помага ако сте нервозни. За да го подобриме менталното здравје, да ги намалиме стресот, напнатоста и нервозата, потребно е да јадеме кефир или кисели краставички. Резултатите покажале дека ферментираната храна, киселите […]

Препораки

Ако сте тажни и нервозни: Расположете се со една намирница од кујната

Ако имате проблем со расположението, се што ви треба е лимон. Земете чаша лимонада или пак каснете една кришка лимон.Влијае на расположението.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се […]

Препораки

Природен антидепресив богат витамини – плус важна напомена за овошјето кое го јадеме секој ден

Најпознатите плантажи за банани ги има во Малезија, а се употребуваат повеќе од 4.000 години, и корисни се за здравјето на човекот. Бананата е слатка, има околу 100 видови, а е исклучително здрава, се користи свежа и за различни рецепти. Има 74 посто вода, малку масти и шеќери, многу витамини […]

Препораки

Лек против стрес, несоница, депресија – Билка која не создава зависност

Валеријаната е моќна и лековите природна билка од која се прават и многу лекови. Валеријаната се бере кога билките и се стари околу една година. Таа го смирува мозокот, но најважно од се е дека не создава зависност и тоа ја дели од другите средства за смирување. Делува против стрес, […]

Препораки

Ако сте нервозни, депресивни или под стрес – Рецепт за домашна смеса која може да ви помогне

Живееме во стресно време, понекогаш опкружени со непредвидливи и неочекувани ситуации. Многумина од нас се секојдневно растргнати меѓу работата и семејството, но и „притиснати“ со безброј рокови. Денес, речиси и да нема човек кој не е изложен на стрес, а борбата со него е многу значајна, бидејќи за жал ако […]

Tips & Tricks, Препораки

Изедете го ова ако сте нервозни – Ги „убива“ нервозата и стресот

Познато е дека она што го јадеме влијае на здравјето и расположението, а според најновите истражувања има намирница која помага ако сте нервозни. За да го подобриме менталното здравје, да ги намалиме стресот, напнатоста и нервозата, потребно е да јадеме кефир или кисели краставички. Резултатите покажале дека ферментираната храна како […]

Tips & Tricks

Како водата влијае на нервозата и вознемиреноста во организмот?

Редовната хидратација е клуч за добро здравје. Дехидрацијата кај младите жени предизвикува главоболка, замор, мачнина и губење на концентрацијата. Луѓето кои чувствуваат дека ќе ги „изгубат“ нервите многу лесно, можат да се смират ако испијат чаша вода, тврдат експертите. Благата дехидрација може да доведе до промена на расположението, да влијае […]

Препораки

Ги убива стресот и нервозата – овој чај е дар од Бога

Ако сакате да се ослободите од наталожената нервоза, стрес или депресија, чајот од маточина е решението за вас.Чаот од маточина делува на главата. Помага при главоболка, мигрена, нервоза, анксиозност, депресија, а помага и за нередовен менструален циклус односно негово враќање во нормала. Најважната состојка и е етеричното масло кое се […]

Tips & Tricks

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ТВРДАТ: Печурките ја ублажуваат нервозата

Често сте под стрес, лесно се нервирате и не успевате да ја сочувате самоконтролата во критични ситуации? Збогатете го своето мени со печурки и ќе ви биде полесно. Богати со трипфан, аминокиселина која помага при контрола на стресот, печурките се најдобар природен лек против нервоза. Освен триптофан, содржат и витамини […]