Tag: неделно

Tips & Tricks, Препораки

Колку јајца неделно треба да јадеме?

Најновите истражувања покажаа дека ако јадеме јајца само три пати неделно во организмот ќе ни се случуваат следниве нешта: Јајцата го убиваат гладот Поради големата количина на протеини кои ги содржат јајцата, тие ја регулираат гладта и со тоа се намалува внесот на храна во телото. Помагаат при слабеење Со […]

Главни јадења, Десерти, Предјадења

Похована зденка, Шведски ќофтиња… Еве кои беа најчитаните рецепти неделава

1. На првото место по читаност се похованите зденки. Јадење за кое освен зденки или топено сирење ви требаат само уште 3 состојки и тоа јајца, презла и сусам. И масло за готвење секако 🙂 Еве го рецептот: https://gotvi.mk/2016/05/17/pohovani-zdenki/ 2. Второто место резервирано за најдобриот појадок на светот или шакшука. Јадење кое се […]