Tag: нега

Повеќе

За кожа како да сте излезени од козметичар – Чистете го лицето со ова

Наместо да давате пари за скапи креми и препарати, мијте го со камилица, која смирува, ја прави кожата здрава и мазна и многу помага. Важно е кожата да е чиста, измијте се и убаво поминете го лицето со памукче натопено во камилица која е оладена. Правете го ова барем три […]

Повеќе

Кокосово масло во служба на убавина – Не ви требаат скапи препарати повеќе

Кокосовото масло е многу здраво и да се консумира и да се користи за лицето и телото како и косата. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Повеќе

Маска за лице со јаболки – Кожата ќе ви биде како да сте биле на козметичар

Лицето мора да се негува особено во зима, а ние ви нудиме супер маска од јаболки. Измелете 1,5 килограми јаболки па нека стојат осум часа на собна температура.Со гази правете облоги и ставете ги на добро измиено лице, 20 минути. Потоа измијте се со вода.   Повеќе вести на Готви.мк: […]

Препораки

Најевтината намирница го забрзува растот на косата

Ако сакате косата брзо да ви порасне има мал трик со најевтината намирница. Измешајте сода и вода во сооедное еден спрема три. Ако имате долга коса ви требаат три лажици сода со 9 вода. Нека делува смесата на сува или влажна коса и исплакнете по три минути. Го забрзува растот. […]

Повеќе

Најевтината намирница го чува лицето од акни и митесери

Наместо да давате пари за скапи препарати за кожа, ви треба евтината намирница која е и многу моќна, а тоа е содата. Земете сода со малку вода и тријте го измиеното лице.Ќе ги отстрани сите нечистотоо, митесери и кожата ќе биде блескава кога ќе исплакнете, и помалку подложна на акни […]

Повеќе

Не е само за оброци – Маслиновото масло решава голем проблем

Маслиновото масло е многу здраво и корисно, а со него се решава и голем козмтички проблем. Измијте го лицето убаво со вода, ставете маслиново масло и измасирајте го лицето, па откако кожата ќе впие, измијте. Кожата ќе биде сјајна и убава. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Повеќе

Зеленчук кој се бори со акни и брчки – Веќе не ви требаат скапи креми

Спанаќот е намирница која често се препорачува за јадење, вкусна е и здрава и има многу железо во себе. Спанаќот има витамини и минерали кои го успоруваат стареењето на кожата и помагаат да изгледаме помладо. Има витамини Ц и бета каротен, лутеин и киселина која помага кожата да биде мека, […]

Повеќе

За здрава и сјајна коса – Ставете ја оваа природна маска

Кокосовото масло може да послужи за нега и убавина, освен за здравје и исхрана. Тој е серум за косата, ја потхранува, ја прави бујна и ја скротува. Ставете на темето, нека отстои па измијте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Повеќе

Ставете ја оваа маска за коса – Ви требаат само 15 минути и нема веќе да отидете на фризер

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед. Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 […]

Препораки

За веѓите, негувана коса и трепките – Се што ви треба за целосна нега на телото

Рицинусовото масло е познато по омега 3 масни киселини кои помагаат за нега и убавина. Ви требаат 5 лажици рицинусово масло, кои треба да ги измешате со пет лажици кокосово масло. Се става на главата, веѓите и трепките и тие ќе растат како луди. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и […]