Tag: невреме

Препораки

Од сонце до силно невреме: Како да се заштитиме од наглите промени, еве што да јадеме

Наглите промени на температурата особено деновиве навистина делуваат штетно на сите нас. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето, од сонце до дожд и силни невремиња и обратно. Сето тоа влијае на здравјето, а метеопати има на секој крај на светот. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, […]

Повеќе

Временска прогноза: Од викендот нова промена, ќе се спасиме ли од дождот?

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер, а претпладне на југозапад со умерен западен ветер. УВ индексот ќе има вредност 6.Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната температура од 25 до 32 степени. Во Скопје […]

Повеќе

Нов влажен бран носи уште повеќе дожд

Времето во Македонија ќе биде облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни особено во претпладневните часови. Од овој влажен бран на повеќе места се очекува да наврнат над 45 л/м2 воден талог. Кон крајот на денот интензитетот на врнежите ќе се намалува. Преку денот […]

Повеќе

Повторно силно невреме – лоши вести за неработниот ден

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме, појава на град и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до 23 степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно особено во попладневните часови, со пороен дожд и […]

Повеќе

Денеска невреме: Временска за наредната недела

Под влијание на влажен бран од Медитеранот ќе има врнежи од дожд, особено доцна попладне и во вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни (над 25л/m2) Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура од два до девет, а дневната од 14 до 21 степени. Во деновите од викендот […]

Повеќе

ВИДЕО: Вистински хаос во Грција – Поплавата однесе жртви, водата носи мотори, автомобили и куќи

Страшни поплави вчера ја зафатија Грција. Особено е погоден Пелопонез, каде странските агенции засега јавуваат за најмалку 4 жртви и 1 исчезнат. Водата направила вистински хаос, носејќи автомобили, мотори и куќи, а некои рурални средини останале и отсечени. Еве дел од снимките од невремето во нашата соседна земја: Bus covered in […]

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Белград – Реки вода низ улиците на градот

Невреме вчера го зафати Белград. Дел од градот беше блокиран , додека низ сите други уличи течеа реки со вода. Погледнете како невремето изгледало во следното видео: За денес се најавуваат врнежи на дожд и во нашата земја, а се најавува и можна појава на невреме. Температурите се очекува да се движат околу 20от целзиусов степен, […]

Повеќе

ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Белград – Еве како изгледало

Невреме денеска го зафати Белград. Во моментов (18 часот) состојбата во главниот град се нормализира, вклучително и сообраќајот кој кај мостот Газела беше блокиран до пред околу 1 час. Телеграф.рс објавува видео во кое е прикажано како изгледало невремето: За утре се најавуваат врнежи на дожд и во нашата земја, […]

Повеќе

ВИДЕО: Невреме попладнево го зафати Охрид

Невремето кое за денеска го најавија метеоролозите најсилно го погоди Охрид. Тамошните медиуми не јавуваат за огромни штети и непогоди, но порталот ОхридСкај објавува видео во кое се гледа како течат реки вода во стариод дел на градот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана […]

Повеќе

ФОТО: Weather.com – Најава за невреме со грмотевици во Скопје

Специјализираниот сајт Weather.com во моментов најавува почеток на силно невреме со грмотевици во Скопје кое ќе трае до 19:30 часот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана и Владе Дивац повикуваат светот да донира за настраданите во поплавите Пекабеско донираше 2,4 тони млеко и […]