Tag: невен

Препораки

Користете чај и маст од невен – Спречуваат големи и болни проблеми

Невенот е моќна и лековита билка која се користи како чај или како маст, а помага за многу ссотојби, проблеми и болести. Ја прочистува крвта, помага кај вирусни инфекции, херпеси, помага за инфекции особено за уринарниот тракт, како и грчеви и болести на желудникот и цревата, како и превенција на […]

Повеќе

Спас од природата: Чај од неверн го регулира циклусот

Ако менструацијата ви е нередовна, болна или проследена со некои други тегоби, проблемот можете да го решите или барем да го ублажите со чај од невен. Чајот треба да се пие недела дена пред очекуваниот почеток на менструацијата. Направете го така што во шолја од 200 мл ќе ставите до […]

Препораки

За челични нерви – пијте го ова наместо кафе

Стресот не следи секојдневно во нашиот живот, но наместо да земате апчиња и анти депресиви, се што ви треба е чај за зајакнување на нервниот систем. Едно лажиче ситнети цветови невен прелијте го со шолја ипол вода која е зовриена и по 40 минути процедете. Испијте една шолја три пати […]

Препораки

За рани, инфекции, воспаленија – Една билка помага за се

Невенот е моќна и лековита билка која се користи како чај или како маст.Ја прочистува крвта, помага кај вирусни инфекции, херпеси, помага за инфекции особено за уринарниот тракт, како и грчеви и болести на желудникот и цревата. Помага и за превенција на рак. Чајот помага и за болести на кожата, […]

Препораки

И украс и лек – Ова помага за воспаленија и стомачни тегоби

Ако имате проблеми со стомакот, тегоби, надуеност или било каков проблем, ви треба само невен. Чајот од невен делува смирувачки, го смирува желудникот, ја намалува болката, а одличен е и за цревата. Со него ќе го регулирате и месечниот циклус. Ова е прекрасно растение кое може да ви го краси […]

Видео, Препораки

Масло од невен – направете здрава бомба во кујната

Невенот е ценет за своите лековити својства, ги чисти маснотиите, ја негува кожата, се употребува за гинеколошки проблеми, хемороиди, го јакне имунитетот и лекува болести.Еве како да направите здраво масло во домот:   Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за […]

Препораки

Чај од невен – билка од боговите полна здравје

Чајот од невен е особено здрав и треба често да се консумира, а еве зошто е тоа така.Невенот има многу витамини, помага за подобар имунитет, несоница, намалена концентрација, главоболки, воспаленија, херпеси, кожни заболувања, инфекции, намалување на стресот, како и лекување рани. Добар е и за обнова на косата и разни […]

Tips & Tricks

Акните ќе исчезнат како со магично стапче: Лекот го имате во кујната

Со помош на неколку намирници кои ги имате во кујната, можете да се ослободите од акните, кои не се проблем само за физичкиот изглед, туку и за самодовербата кај човекот, која е многу важен фактор во развивањето.Еве што би ви помогнало со овој проблем: ПРОПОЛИС – едноставен и ефикасен, природен […]