Tag: наутро

Tips & Tricks

Не ја правете оваа голема грешка наутро – Кафето не се пие вака

Сите сакаме шолја топло кафе кога се будиме, а прашањето е колку е здраво да се пие на празен желудник. Кофеинот има голем ефект како стимулант, помага за борба со мигрената, но ако се внесе премногу има и негативни појави, како мачнини, проблеми со стомакот и такихардии. Кофеинот го вознемирува […]

Препораки

Зошто да пиеме вода наместо кафе наутро?

Водата е најздравиот напиток на светот и сите знаеме колку е важна за телото. Наутро наместо кафе, испијте шолја вода.Го штити дебелото црево. Помага за полесно апсорбирање хранливи материи. Произведува нови ќелии. Помага за слабеење. Помага за пдообар имунитет. Помага за сјајна кожа.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: […]

Препораки

Никако не јадете банана наутро за појадок – Има важна причина за тоа

Бананите се здраво и вкусно овошје кое се јаде насекаде низ светот, но има едно важно правило. Треба да се избегнува да се јадат наутро. Еве зошто е тоа така: Бананите имаат калиум добар за срцето, витамини Б6 кои го јакнат мозокот и нервите. Многумина ги јадат и запојадок и […]

Препораки

Наутро пијте едно лажиче јаболков оцет наместо кафе – Телото ќе доживее промена

Секој ден треба да внесувате јаболков оцет, а ако тоа го правите наутро, телото ќе доживее промена. Се препроачува особено за дијабетичарите, за регулирање на апетитто, чувство на ситост и за уништување на штетни бактерии. Помага и при инфекции и болки во грло. Денот започнувајте го со едно лажиче јаболков […]

Препораки

На сите ни почнува денот со шолја кафе – Дали е штетно наутро?

Сите сакаме шолја топло кафе кога се будиме, а прашањето е колку е здраво да се пие на празен желудник. Кофеинот има голем ефект како стимулант, помага за борба со мигрената, но ако се внесе премногу има и негативни појави, како мачнини, проблеми со стомакот и такихардии. Кофеинот го вознемирува […]

Препораки

Пиењето кафе по будењето е огромна грешка – ова е најдоброто време за првата шолја

Сите сакаме кафе, особено првото утринско кое не буди и не расонува. Сепак, докажано е кога е најдобро да се испие првото кафе во денот, според едно истражување во Америка. Имено, се докажало дека кафето веднаш по станувањето од кревет ве прави нервозни и раздразливи, бидејќи само по себе телото […]

Препораки

Денот почнете го со ова наместо со кафе – ќе бидете сити и здрави

Наместо утринско кафе, ова е подобар предлог да се почне денот. Се што ви треба е мед. Исчистете една покрупна јаболка, ситно изрендајте ја, па ставете една лажица мед. Се убаво измешајте. Ќе бидете сити и здрави цел ден. Одамна се знае за благодетите на медот, а вака ќе бидете […]

Препораки

Пред првото утринско кафе напијте се шолја вода – ќе има промени во телото

Сите знаеме колку е водата здрава, но препорачливо е да се напиете една чаша наутро само што ќе станете од спиење. Пиењето вода на празен стомак го чува вашето дебело црево, помага за производство нова крв, како и за чистење на телото. Помага за слабеење и елиминирање токсини. Помага за […]

Препораки

Спремете се за летото: Помешајте ги овие состојки, салото на стомакот се претвара во „плочки”

Направете си вкусен сок кој верувајте салото на стомакот и на сите критични зони ги претвара во плочки на стомакот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок […]

Препораки

Житарките наутро се совршени, навечер се лоша идеја – како делуваат?

Житарките се одличен начин да се почне денот. Богати со јаглехидрати и шеќери, даваат енергија, а исто така имате цел ден пред вас, многу активности и обврски за да ги согорите. Навечер тешко се согоруваат, ќе ве направат надуени и ќе ви предизвикаат тешкотии со спиењето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Торта „Мрзлива […]