Tag: настинки

Повеќе

Зајакнете го телото и победете ги настинките и вирозите со оваа природна напивка

Зајакнете го телото и победете ги настинките и вирозите со помош на оваа напивка! Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. […]

Препораки

Најевтината намирница е најсилен лек против вируси – фрлете ги апчињата и сирупите

Циметот е намирница која освен што има супер арома и вкус, помага и за посилен имунитет и со тоа особено е корисна за периодот на вируси и настинки. Помага да не се размножуваат вируси и бактерии, како и инфекции. Вклучете го во секојдневното мени, во колачи, смути, напитоци…и бидете здрави […]

Главни јадења

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]

Препораки

ПОБЕДЕТЕ ЈА ЕСЕНТА: Природен сируп против настинка

Есента е период на настинки и групови, а за да се заштитиме и да си ги олесниме секојдневните активности, ви нудиме домашен сируп кој е многу ефективен. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и […]

Повеќе

Ќе ве освои на првиот залак: Две состојки за есен без настинки

Оваа вкусна и чудесна мешавина може да си ја подготвите дома и тоа само од сусам и мед. Комбинацијата ќе ве освои уште со првото залче.Фитостеролите, состојките кои имаат хемиска структура слична на холестеролот, кога се во доволна мера присутни, го редуцираат нивото на самиот холестерол. Најмногу фолестерол има во […]

Главни јадења

Чорба со месо на менито на првиот есенски ден

Направете вкусна чорба со која ќе го изненадите семејството. Вкусна и истовремено многу здрава, особено во есента која со себе носи настинки и грипови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува […]

Препораки

Есента е период на грип и настинки: Овие црвени зрнца ќе спречат да се разболите

Шипката е многу здрава, па затоа често се консумира преку чаеви. Има големи количини витамин Ц во себе, па така помага да се заштити имунитетот. Штити од настинки, грип и вируси, а има и состојки кои помагаат при состојба на грозница.Чајот од шипка помага за воспаление на бубрезите, за спречување […]