Tag: настинка

Препораки

Совети при вирус и настинка – Што никако да не користите

При настинка и грип, треба да внимавате на себе и да почитувате неколку правила. Треба да избегнувате тешка и масна храна, а воедно и да користите многу витамин Ц кој помага. Масната храна се избегнува зошто ја зболемува настинката, а пак витаминот Ц кој го има во портокали, лимон, мандарини […]

Препораки

Чај против грип и настинка – Евтин а го штити цело тело

Сите намирници ги имате дома за ефикасен чај за настинка и грип. Се става водата во шерпа со јаболкото, лимонот исечен на пола, и кромидот, па се вари. Кога ќе пукне јаболкото, исцедете и испијте ја водата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Повеќе

Природен лек против настинка: Чудесна комбинација од бибер и мед

Ако сакате да спречите настинка, најдобро е да пиете топла вода, чај и млеко. На сѐ ова добро е да додаете и малку ѓумбир. Меѓутоа, ако веќе сте настинале, според ајурведската медицина, добро е да консумирате свежо мелен бибер со мед, состојки со кои ќе го зајакнете имунитетот. Напомена: Природните […]

Препораки

За болно грло – Домашен лек со кој поминува болката веднаш

Со есента и зимата доаѓаат и сите настинки и вируси и грипот, а има начин како да се заштитите. За да се спасите од црвеното и болно грло, ви треба лимон со мед. Правете гаргара со оваа мешавина и таа ќе ги уништи бактериите и ќе ја намали болката. Навистина […]

Препораки

Многу зачини, лимон и мед – Природен лек за кашлица кој помага во есен и зима

Направете супер народен рецепт за кашлица.     Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт

Препораки

Домашна смеса за болно грло и настинка која веднаш делува

Сите намирници ги имате дома за лек против настинка и болно грло.   Се става водата во шерпа со јаболкото, лимонот исечен на пола, и кромидот, па се вари. Кога ќе пукне јаболкото, исцедете и испијте ја водата. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) […]

Повеќе

Аронијата ги брка вирусите: Ја нарекуваат намирница на иднината бидејќи има исклучителни лековити својства

Сезоната на грип и настинки е во полн ек, па имунитетот е на сериозен тест. Со цел да го зајакнете, морате да работите на тоа секој ден, а еден од сојузниците е аронијата.Билката која ја нарекуваат намирница на иднината има исклучително лековита моќ. Аронијата го прочистува организмот од штетни материи […]

Препораки

Ако кивате и кашлате земете го овој лек од кујната – делува веднаш

Кога сме болни ни тече носот, но солзат очите и киваме, а тоа многу иритира. Може да се решите од растечениот нос веднаш со намирница од кујна. Земете рен, изрендајте едно лажиче од коренот и прелијте го со шолја топла вода. Ставете и мед. Измешајте и пијте до три пати […]

Повеќе

Природен лек против настинки, кашлица и воспаление на грлото (Рецепт)

Ова е стар руски лек. На половина литар пиво потребни се 4 лажици мед. Загрејте го пивото, додајте во него мед и испијте го топло, во мали голтки. Можете и да пропржете шеќер (да го карамелизирате) и прелиете со пиво, па се заедно да зготвите додека шеќерот не се растопи. […]

Препораки

Народен лек за грип, настинка и кашлица – нема да посетите лекар, делува и на деца

Направете си чај за смирување на кашлицата, за грип и вируси. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги […]