Tag: напиток

Препораки

Коктел бомба за телото – Напиток богат витамини

Ако имате проблем со јетрата, ви треба можен напиток од кујната. Направете си коктел од три моркови, 2 зелени јаболки, 1 цвекло, пола лимон без кора, малку рендан ѓумбир и неколку листови зелена салата или спанаќ. Се убаво се мие, се лупи и чисти и се става во блендер со […]

Препораки

Напиток со ѓумбир полн витамин Ц

Направете моќен сок од ѓумбир, за здравје и имунитет. Се цеди овошјето, се става вода и рендан ѓумбир и се пие. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: […]

Препораки

Напиток за имунитет и прочистување – Ви треба едно овошје и вода

Направете си појадок за слабеење, прочистување на телото , имунитет, особено корисно за во зима. Ви требаат две супени лажици боровинки со 250 милилитри ладна вода. Се потопува цела ноќ овошјето во водата, па наутро се процедува. Се пие неколку пати, откако ќе се загрее малку процедената течност. Ќе ве […]

Препораки

Ослабете до лето – Напиток кој топи килограми за рекордно време

Ако сакате да го средите телото до лето, направете си супер напиток за слабеење. Ви требаат лажиче мед и 2 лажички јаболков оцет кои треба да се измешаат со 1 шолја сок од грејпфрут свежо цеден. Се става се во блендер. Се пие секој ден пред ручек, се внимава на […]

Препораки

Го топи салото на стомакот – Ослабете брзо и лесно

Ако сакате да се решите од салото на стомакот кое лошо изгледа, делува на самодовербата, а и многу е опасно за здравјето, ви нудиме супер напиток. Ви требаат 2 лажички јаболков оцет, 1 мала шолја сок од грејпфрут и 1 лажиче мед. Се меша се убаво во блендер и се […]

Препораки

Ќе стопи се што сте изеле за празниците – евтин напиток за слабеење

Направете напиток кој го смалува холестеролот во крвта и согорува масти. Ви требаат 2 литри филтрирана вода со 2 китки магдонос и 3 лимони, како и малку сода. Се чисти лимонот со сода за да се отстратан нечистотиите, па се вари и лади водата, се сечат лимонот и магдоносот и […]

Повеќе

Блага ракија – напитокот на зимата, ги брка болестите

Во многу краеви кај нас варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести. Се става шеќер во лонец и се меша на оган, па кога ќе добие боја како карамел, се додаваат ракија и вода. Се остава да зоврие и се служи топло. Повеќе […]

Препораки

Пржи килограми додека спиете – напиток со кој салото е минато

Направете напиток со кој веднаш се симнуваат килограми. Ви требаат половина цеден лимон, лажица сечен магдонос, малку цимет, пола лажиче оцет, два ипол децилитри вода и лажиче мед. Се меша се во сад и се пие пред спиење. Го топи салото додека спиете. Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот […]

Препораки

За имунитет, убава кожа и коса – почнете го денот со овој напиток наместо со кафе

Целерот ја подобрува крвната слика, циркулцијата и варењето во телото, помага и за здрава и сјајна кожа и коса со својот витамин А со кој изобилува. Направете си напиток со кој ќе блескате од здравје и ќе имате негувана и убава кожа, коса и нокти. Ви требаат една ипол шолја […]

Препораки

За ладните денови кои дојдоа нагло: Напиток за имунитет и исфрлање отрови

Направете си течност за да ги исфрлите сите отрови од телото и да ви се подобри имунитетот. Истријте еден лимон со сода бикарбона за да се уништат сите бактерии. Сварете вода и л=оладете ја, па додадете ситно сечен лимон и магдонос, па ставете во ладилник преку ноќта. Утредента ставете ја […]