Tag: нане

Повеќе

Сок од нане

За да направите вкусен сируп од мента потребни ви се неколку сотојки. Сирупот послужете го со доста мраз и по потреба, додајте малку лимон за целосно освежување.   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Повеќе

Леден чај од нане за вистинско освежување

Вистинско освежување во врелите денови… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Салати

Сос за месо – од домати нане

Збогатете ги јадењата од месо со вкусен сос. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

Шолја чај за рамен стомак – Ви треба само една кесичка на ден за да слабеете

Надуениот стомак е голем и тежок проблем, создава болка и тегоби и секако непријатност поради изгледот. Ефикасен начин да го спречите ова е шолја чај од нане. Истражувањата покажале дека нането ослободува од грчеви и од болка, намалува и надуеност. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата […]

Препораки

Ако долго седите на работа – Заменете го кафето со ова

Чајот од нане е исклучително здрав и вкусен и помага за многу болести. Особено е здрав чајот од нане. Чајот од нане има сложен хемиски состав. Содржи танин, па затоа најдобро е да се вари во 200 милилитри вода, поубаво со мед отколку шеќер. Оние кои седат на работа, не […]

Повеќе

Здравје во чаша: Сок со моркови и нане

Направете вкусен и здрав сок со моркови, лимон и нане.    Се мијат и лупат морковите и се ставаат во соковник со лимоновиот сок и нането. Се става сокот во чаши. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула […]

Десерти

Летно освежување: Коктел од лубеница и нане

Освежете се во врелите летни денови со вкусна напивка од лубеница и нане. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со […]

Повеќе

Коктел со спрајт и нане

Направете си вкусен коктел од спрајт и нане.     Се става нане на дно на чаша, се додава спрајт и се ставаат кришки лимон за украс. Се служи ладно. Уживајте! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават […]

Видео, Повеќе

Видео: Свеќа со која ќе ги избркате комарците од домот и дворот – Се прави во кујната

Направете си дома свеќа со помош на состојки од кујната, која ќе ги брка комарците од вашиот дом. Ви треба нане, рузмарин и лимон со етерично масло. Се сече лимонот на кришки и се става во тегла рузмарин, па нане, па лимон, Се става вода и се става етерично масло. […]

Tips & Tricks

Не поднесуваат само едно нешто – Ставете го на ќошињата дома и нема да видите мравка

Ако сакате да не видите мравка оваа пролет и лето, се што ви треба е трик од кујната. Тие не поднесуваат мирис на нане.Ставете нане по ќошевите дома или во двор и верувајте ќе ги избрка. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете се од мравките со […]