Tag: намирници

Препораки

Намирници со кои не накачуваме килограми – Јадете ги секој ден

Овие намирници се корисни и не дебелат, здрави се и јадете ги без грижа на совест. Спанаќ – има само седум калории во една шолја.Лимон – Не треба ни да се спомене колку витамин Ц има. Има само 20 калории. Пиперка – Има 30 калории, 50 со готвењето. Прочитај повеќе […]

Препораки

Што да јадеме за појадок – Намирници кои се здрави за наутро

Појадокот како што е одамна познато е најважниот оброк, а затоа треба да се бираат правите намирници. Најкорисни намирници за појадок се: Јајца, печурки, авокадо. Јадете го ова за здрав старт на денот.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:Вкусна боранија со поховано пилешкоЗдраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со […]

Препораки

Намирници за либидо и поголема потенција

Постојат намирници кои помагаа за поголемо либидо и потенција. Тука се оревите, калинките и руколата. Помагаат и смоквите. Користете и варена скуша, цимет, леблебија, малини и домати. Помага и маслиновото масло.   Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичиВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот […]

Препораки

Намирници кои ја разредуваат крвта – Внимателно со нив

Постојат намирници кои ја разредуваат крвта со состојките во себе, особено тауринот кој го имаат. Во оваа листа се оревите и бадемите, дуња и грејпфрут, пипер, цреши и вишни.Тука спаѓаат и чоколадо, лимон, цвекло, какао и кафе.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо […]

Повеќе

Храна која не прави поспани – Избегнувајте ги овие намирници

Ако и вие имате постојано чувство дека сте уморни тогаш тоа е знак дека треба да смените нешто не само во начинот на живеење туку и во исхраната. Не јадете обилно јајца, месо, житарки, чоколадо, млечни проиводи. Заштитете се од конзервирана храна, газирано и грицки. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Препораки

Четири намирници за подуен стомак – Делуваат како апче

Ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот кои го отежнуваат секојдневието, лекот е во неколку намирници.Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими, краставицата, зелениот чај, како и лимон. Јадете ги за да немате подуеност и мака.   Повеќе вести на […]

Препораки

Намирници кои не треба да се мешаат – Создаваат болки и надуеност

Иако често знаеме да ги искомбинираме во оброците или да направиме или купиме ваков сок, сепак не е паметна идеја да се мешаат морков и портокал. Имено, овие две намирници се здрави, моќни и полни витамини, но штетни се кога ќе ги измешате. Тешки се за варење кај децата, а […]

Повеќе

Што е глутен и кои намирници изобилуваат со него?

Во последно време се повеќе го слушаме зборот глутен. Прашањето е што претставува и кои намирници изобилуваат со него. Глутен најмногу имаат житарките, овес, ‘рж, пченица. Глутенот дава еластичност на тестото и помага д анарасне, па го чува и обликот. Поради глутенот лебот и тестат имаат воздушеста структура.Кога глутенот се […]

Tips & Tricks

Јадете ги овие намирници ако стомакот ви е надуван – Веднаш делуваат како апче

Ова се намирници кои многу помагаат ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот. Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими. Тука е и краставицата, зелениот чај, како и лимон. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И […]

Препораки

Со секоја цигара го труеме телото – Ако сте пушач јадете ја оваа намирница за прочистување

Сите знаеме колку цигарите се штетна навика, но тешко се искоренува.Ако и вие сте пушач, тогаш треба да се погрижите да консумирате намирници кои го чистат телото од отровите кои се таложат секојдневно низ годините со секоја запалена цигара. Јадете често спанаќ, бидејќи тој е полн со фолна киселина која […]