Tag: намирници

Препораки

Зајакнете го имунитетот со неколку намирници

Ако сакате да го зајакнете имунитетот, особено во зима, се што ви треба е разновидна и балансирана храна, свежо овошје и зеленчук. Потребни ви се витамини А, Ц и Е кои го чистат телото од радикали. Јадете многу зеленчук, особено зелен, како и овошје, особено цитрусно. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути […]

Tips & Tricks

Осум најздрави намирници

Ако имате дилема што да јадете наутро, нутриционистите избраа осум најквалитетни намирници.– Студиите покажуваат дека доручек богат со протеини од јајца го штити организмот. – Во умерени количини и без млеко и шеќер, кафето го чува срцето. – Бананата е богата со влакна, витамин Ц и калиум. – Грејпфрутот е […]

Препораки

Намирници богати со калциум – Ако не пиете многу млеко јадете го ова

Калциумот е многу важен и треба редовно да се внесува, бидејќи помага за здрави и силни коски и зглобови, како и за забите. Го има во млекото, јогуртот и сирењето.Го има во брокула, тофу сирење, бадеми, како и кељ.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата […]

Препораки

Намирници кои се лек за кожата

Кожата е најголемиот орган и треба многу да внимаваме на неа. Постојат намирници кои ја чуваат не само однадвор, туку и одвнатре. Тука се цитрусните овошја, мандарини, цитрус, грејпфрут, лимон, портокали, лимета…кои со витаминот Ц ја штитат и прават сјајна и здрава. Тука е и зелениот зеленчук, како и зелениот […]

Препораки

Витамин Д – Овие намирници изобилуваат со него

Витаминот Д е многу важен за телото, а го има во многу намирници кои треба често да се користат. Јадете често лосос, туна и сардина, кои изобилуваат со него. Излегувајте и често на сонце. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса […]

Препораки

За периодот на грип и настинка: Зајакнете го имунитетот со неколку намирници

Ако сакате да го зајакнете имунитетот, особено во зима, се што ви треба е разновидна и балансирана храна, свежо овошје и зеленчук. Потребни ви се витамини А, Ц и Е кои го чистат телото од радикали. Јадете многу зеленчук, особено зелен, како и овошје, особено цитрусно. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Препораки

Намирници кои никако не смеат да се подгреваат – Секојдневно грешиме за ова

Постојат намирници кои никако не се подгреваат, целосно им се менува составот така и стануваат штетни. Тука се грав, карфиол, грашок. На списокот се и компир и месо. Пиперките исто така не се подгреваат. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Tips & Tricks

Внимавајте: Овие популарни „посни“ намирници всушност се мрсни

Постот се уште трае, а иако повеќето ќе постат само на Бадник, има и такви кои издржале 40 денови пост. Лоша вест е што неко билни имитации на мрсна храна всушност не се посни. Посно е единствено сирењето од соја, а некои производи кои носат назнака „посно“, всушност содржат казеин, […]

Препораки

Избегнувајте ги овие намирници ако имате проблеми со желудникот

Ако имате проблем со желудникот, често чувствувате болка или надуеност, одреден тип на храна никако не треба да консумирате. Се препорачува да не пушите цигари, да не пиете кафе и да не користите алкохол, да не внесувате многу шеќер и сол, како и масна храна и лута храна. Вака ќе […]

Препораки

Појадокот е најважен оброк – Овие намирници ни ја одземаат енергијата и полни се шеќери

Појадокот е најважниот оброк од кој зависи нашиот ден и здравје.Имено, сите сакаме некоетопло геврече, перек, кроасани, пекарски производи наутро, но тоа е многу штетно и не треба да го правиме, зошто имаат јаглехидрати и адитиви кои не се добри за наутро. Солените пецива ја задржуваат водата во организмот, лиснатото е […]