Tag: намирници

Препораки

Ги избелуваат забите – Намирници кои се грижат за здравјето и убавината на насмевката

Насмевката е многу важна, заедно со здравјето на забите, а за да изгледате убаво, да имате здрави и бели заби, има намирници кои помагаат во тоа. Тука се јагодите кои имаат многу киселини кои ги белат забите како да сте биле на избелување. Тука се и јаболката и морковот, како […]

Повеќе

Не ги користете ако сте анемични – Намирници кои ја разредуваат крвта

Постојат многу намирници кои многу помагаат за силна крв, особено цвеклото кое е прво на листата за сите кои имаат проблем со анемија. Сепак, од друга страна има и намирници кои го прават спротивниот ефект – ја разредуваат крвта со состојките во себе, особено тауринот во нивниот состав. Оревите и […]

Tips & Tricks

Ја штитат кожата и од надвор и од внатре – Намирници кои мора да ги јадете

Кожата е најголемиот орган и треба многу да внимаваме на неа, често се случува да се појават проблеми, акни, сува кожа, псоријаза. Постојат намирници кои ја чуваат не само однадвор, туку и одвнатре. Тука се цитрусните овошја, мандарини, цитрус, грејпфрут, лимон, портокали, лимета…кои со витаминот Ц ја штитат и прават […]

Tips & Tricks

Намирници кои не смеат да се јадат по 19 часот – Многу дебелеат

Не се здрави, дебелеат и не се препорачуваат по 19 часот да се внесуваат во телтоо. Ова се неколку намирници кои треба да ги избегнуваме во овој период од денот, за диета и здравје.Не јадете лута храна која предизвикува надуеност и несоница. Не јадете ни тестенини кои најмногу дебелеат особено […]

Повеќе

Намирници кои не се добри за крвта

Постојат намирници кои ја разредуваат крвта со состојките во себе и не се добри за неа и здравјето. Тиоа се случува поради тауринот кој го имаат во себе, кој ја прави крвта ретка. Тука се оревите и бадемите, дуња и грејпфрут, пипер, цреши и вишни. Тука спаѓаат и чоколадо, лимон, […]

Повеќе

Намирници кои им штетат на забите

Постојат намирници кои се здрави но ја уништуваат убавината и здравјето на забите. Тука е црниот чај кој ги црни забите заедно со кафето, како и цитрусното овошје кое остава дамки. Сувото овошје исто така остава дамки на забите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Препораки

Намирници кои нема да не здебелат

Ако сакате да јадете здраво и да не се дебелеете, се што ви треба се овие намирници. Јадете пиперки, карфиол и кељ. Јадете спанаќ, лук, кромид и ротквици. Јадете и моркови и пијте често чај. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце […]

Препораки

Правила ако имате хеликобактер – Вака олеснете си

Хеликобактери пилори е бактерија која го јаде желудникот и е отпорна на лекови, а ова се правилата за неа. Секогаш јадете лесно и полека. Пијте најмалку 2 литри вода на ден. Јадете почесто на ден, но мали порции. Не јадете топло и не пијте ладно во исто време. Прочитај повеќе […]

Препораки

Измешајте сода бикарбона со една намирница за здравје на цело тело

Од одамна е познато колку е здрава содата, а ако ја измешате со јаворов сируп ќе имате неверојатни резултати за еден месец. Помага за имунитет, прочистување на телото , а воедно превенира и рак. Ви треба малку сода бикарбона која се меша во сад со три лажици јаворов сируп, па […]

Препораки

Што да јадете при гастрит – Кои намирници задолжително се избегнуваат?

При гастритис треба да се јаде одреден вид на храна. Јадете повеќе пати на ден, но мали порции. Јадете јаболки, портокали, круши и кајсии, јадете сливи. Може да јадете и зеленчук кој не е многу кисел како компир и цвекло, а избегнувајте домати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути […]