Tag: намирница

Препораки

Ако патите од несоница – Со ова ќе спиете како бебе

Ако патите од несоница и имате проблеми со спиењето, треба да јадете одредени намирници кои ќе ви помогнат. Се препорачуваат мед, банана, јатки, јогурт, грозје, јајца и наут. Јадете го ова и ќе спиете како бебе. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Повеќе

Најевтината намирница помага да немате лош здив

Ако мака мачите со лош здив, има помош во кујната. Ви треба сода. Едно лажиче сода во чаша вода со кое ќе ја исплакнете устата, го неутрализира лошиот здив по перењето на забите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Tips & Tricks

Намирница која не се пере пред употреба

Постојат намирници кои не треба да се мијат пред употреба, а тука на листата меѓу нив е месото. Месото не се пере пред употреба. Го губи вкусот и така се размножуваат многу бактерии по него.Затоа се користи салфета.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Препораки

Намирница која помага за болки во колената

Морковот е храна која е многу здрава за кожата и очите, но исто така има и скриена намена која многу помага, а тоа е делувањето против болките во колената. Полн со минерали и витамини, овој зеленчук има антивоспалително дејство и помага да се намали болката. Јадете барем два моркова дневно. […]

Препораки

Оваа намирница никогаш не ја ставајте на лице

Иако можеби сте чуле дека лимоновиот сок е добар за лицето, сепак не треба да се става на лице. Лимоновиот сок не треба да го ставате на лице поради киселината во него. Таа може да влијае на ПХ вредноста на кожата. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран […]

Tips & Tricks

Како правилно се чуваат морковите – Секогаш правете вака

Морковот е зеленчук кој се користи во многу јадења, здрав е и вкусен. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и измијте го темелно. Чувајте го во ладилник. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен […]

Препораки

Намирница за рамен стомак – Топи сало за брзо време

Ако сакате рамен стомак особено летово, јадете бадеми. Бадемите се вкусни јаткасти плодови богати о голем број протеини, влакна и магнезиум. Имаат и многу витамин Е во себе. Помагаат за: Борба со тежината Болести на срцето Чистење бори Висок притисок слабеење Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што […]

Tips & Tricks

Лебот никогаш не треба да го чувате во кеса, особено во пластична: Еве зошто

Многумина лебот го оставаат во кутија за леб или во ормар, а притоа го чуваат во пластична или хартиена кеса. Тоа е грешка поради која лебот брзо фаќа мувла и старее веќе после неколку часа. Кесата полека, но сигурно ќе го „исуши“ лебот, а собната температура е идеална за развој […]

Tips & Tricks

Намирница од кујна која ја обновува оштетената коса по летувањето

Сонцето е голем непријател на косата, бидејќи ја суши и ја прави безживотна. Затоа е важно да ја одржуваме.Направете средство на природна база – потребни ви се само три компири за оваа намена. Добро измијте ги и така неизлупени ставете ги во врела вода. Кога ќе зоврие, оставете зеленчукот да […]

Tips & Tricks

Никогаш не би помислиле: Садоперот ќе блеска со намирница која сите ја фрламе

Ако вашиот садопер е многу валкан, има лесен начин да заблеска и тоа верувале или не со талог од кафе. Истријте го со талог и потоа со вода, па со средство и пак со вода. Ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]