Tag: надуеност

Tips & Tricks

Овие намирници го решаваат проблемот со запек и надуеност

Имате проблеми со запек и надуеност? Овие намирници го решаваат тој проблем! Суви сливи Сувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два елементи придонесуваат за нормализација на дигестивниот тракт. Овесна каша Овесната каша содржи влакна […]

Препораки

Ве мачи стомакот и надуени сте по секој оброк – Никако не го јадете и пијте ова

Ако ве мачи желудочна киселина, имате гасови, болки и тегоби и чувствувате надуеност по јадењето, тогаш треба да обрнете внимание и да водите поздрав начин на живот. Јадете здрава и лесна, наместо тешка, масна и обилна храна. Избегнувајте и кофеин, алкохол и цигари, како и бел шеќер. Пијте јогурт или […]

Препораки

Хроничен замор, надуеност и проблеми со циркулација – Лекот може да бидат две состојки

Ако често сте хронично уморни, ненаспани, омалаксани и чувствувате тегоби и надуеност, ова е рецепт за вас. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Магдонос и сода бикарбона  10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен […]

Повеќе

Оваа напивка ја намалува надуеноста

Проблемот со надуеност може да биде многу непријатен, но со оваа напивка ќе се решите од надуеноста! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од […]

Tips & Tricks

Чудесен тоник од ѓумбир против надуеност

Најчестата причина за надуаеност е голтање воздух за време на јадење, поради брзо јадење и недоволно изџвакана храна. Надуеноста во цревата предизвикана од бактерии се случува ако цревната флора е пореметена, на пример поради земање антибиотици, поради прејадување и интолеранција на лактоза. Еве рецепт за чудесен тоник против надуеност:   […]

Tips & Tricks

ВНИМАНИЕ: Знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини!

Доколку се прашувате во каква состојба е вашиот црн дроб, можеби би требало да проверите дали патите од некои симптоми кои би можеле да укажуваат на невољи? Постојат повеќе знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини, пишува Hearthysoul. Прочитајте кои се и обидете се да се присетите дали […]

Tips & Tricks

Проблеми со надуеност и болки во стомакот? – со ова тегобите ќе исчезнат

Еден зачин е решението за чувството на тегови и болки во пределот на абдоменот. Ако имате проблем со варењето на храната, се што ви треба е кардамом.Тој помага за ублажување на болки, служи како прочистувач на телото, лечи халитоза, астма и бронхит. Исто така, помага и за депресија. Поврзани вести […]