Tag: надуеност

Повеќе

Земете го овој природен лек и решете се од проблемот со надуеност

Проблемот со надуеност може да биде многу непријатен, но со оваа напивка ќе се решите од надуеноста! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од […]

Препораки

Сок кој смирува болки во желудник – ја намалува и надуеноста веднаш

Направете домашен моќен сок за проблемите со желудникот. Потребни ви се неколку состојки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од […]

Препораки

Често имате болки и надуеност во желудникот? – лекот е во кујната

Болките во желудникот и надуеноста се непријатни и не спречуваат да извршиме многу нешта.За да ги избегнете потребно е да внимавате на исхраната. Откажете се од алкохолот, намалете го внесот на кафе, а пијте повеќе чаеви и јадете овошје и зеленчук. Пијте повеќе вода која секогаш корисно делува на телото. […]

Повеќе

Да не бидете како „балон“: 6 намирници кои намалуваат надуеност

Надуеноста на стомакот може да биде проследена со болки. Доколку имате проблем со надуеност, овие шест намирници ефикасно ќе ги решат стомачните проблеми и непријатното чувство. Банани – калиумот во бананите го регулира задржувањето течности кое го предизвикува натриумот во храната. Јогурт – пробиотиците во јогуртот содржат добри бактерии кои […]

Препораки

Ќе ги исфрлите сите течности со кои стомакот е подуен – Има евтин рецепт

Сите понекогаш се чувствуваме надуени во стомакот, имаме болкии тегоби. Сепак, постои природно решение за оваа мака која ни создава и проблеми со здравјето, но и самодовербата.Потребен ви е сок од три состојки, кои веднаш делуваат смирувачки на стомакот.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Магдонос и сода бикарбона  Исечете го магдоносот […]

Препораки

Лекува гасови и надуеност во стомакот – евтин лек од 30 денари

Надуениот стомак и гасовите создаваат болка, чувство на непријатност, но за среќа постои начин да се решите од овој проблем наместо да користите апчиња.Решението се крие во јаболковиот оцет кој има во себе пектин кој е идеален за варење на храната. Помага и за чиреви, болки во стомакот, отстранување бактерии, […]

Tips & Tricks

Две состојки против надуеност и киселини во стомакот – Вкусно е а помага

Ако имате киселини во стомакот, ова е вкусен и ефикасен сок кој ќе ви помогне да се ослободите од киселините и надуеноста.Ви требаат еден компир и една јаболка.   Пијте ја оваа мешавина два пати секој ден. Се препорачува час пред оброк.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот […]

Препораки

Со чај против надуеност на стомакот – За сите кои овие билки ги заборавиле

Со чај може да се изборите со надуеноста во стомакот и да ги ублажите тегобите и болките кои доаѓаат со неа. Ќе ви помогнат чајот од нане и камилица. Чајот од нане се користи за стомачни тегоби. Не случајно се произведуваат и бонбони на база на нане кои се јадат […]

Tips & Tricks

Овие намирници го решаваат проблемот со запек и надуеност

Имате проблеми со запек и надуеност? Овие намирници го решаваат тој проблем! Суви сливи Сувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два елементи придонесуваат за нормализација на дигестивниот тракт. Овесна каша Овесната каша содржи влакна […]

Препораки

Ве мачи стомакот и надуени сте по секој оброк – Никако не го јадете и пијте ова

Ако ве мачи желудочна киселина, имате гасови, болки и тегоби и чувствувате надуеност по јадењето, тогаш треба да обрнете внимание и да водите поздрав начин на живот. Јадете здрава и лесна, наместо тешка, масна и обилна храна. Избегнувајте и кофеин, алкохол и цигари, како и бел шеќер. Пијте јогурт или […]