Tag: надуеност

Повеќе

Напивка против надуеност

Напивка против надуеност.   Повеќе на Готви.мк: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им одолеете Џиновска блага палачинка […]

Повеќе

Природна напивка против надуеност – потребни ви се само неколку состојки

Природна напивка против надуеност – потребни ви се само неколку состојки.   Повеќе на Готви.мк: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои […]

Повеќе

Природна напивка против надуеност и гасови

Одличната комбинација на состојки ја прави овој домашна напивка ефикасно средство против надуеност и гасови. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе […]

Повеќе

Природен рецепт против надуеност

Еве рецепт за чудесен тоник против надуеност:   Повеќе на Готви.мк: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им […]

Tips & Tricks

Намирници кои ќе ви помогнат да го решите проблемот со надуеност

Ако имате проблеми со надуеност, еве кои намирници ќе ви помогнат!Суви сливиСувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два елементи придонесуваат за нормализација на дигестивниот тракт. Овесна каша Овесната каша содржи влакна и го подобрува […]

Повеќе

Банана – одличен лек против надуеност

Надуеноста не е секогаш собирање гасови. Причината може да биде и висок внес натриум преку исхраната. Бидејќи се крие во многу намирници кои се дел од секојдневната исхрана, натриумот често го внесуваме во организмот во преголеми количини, а оваа супстанца е крактеристична по тоа што задржува вода. Калиумот, од друга […]

Повеќе

Само една лажица од овој природен лек и ќе ги решите проблемите со гасови и надуеност

Само една состојка од вашата кујна може да ги реши проблемите со гасови и надуеност. Решението се крие во јаболковиот оцет. Имено, јаболковиот оцет во себе содржи две клучни состојки за здраво варење и правилна работа на цревата – пектин и дигестивни ензими. Пектинот е скроб кој ја поттикнува работата […]

Повеќе

Лажичка од оваа намирница го решава проблемот со надуеност и гасови

Надуеноста и гасовите создаваат болки во стомакот и прават да се чувствуваме непријатно. Еве како на природен начин да го решите овој проблем. Решението се крие во јаболковиот оцет кој во себе содржи две клучни состојки за здраво варење и работа на цревата – пектин и дигестивни ензими. Пектинот е […]

Препораки

Измешајте две лажици оцет во млеко – Ниедна таблета нема поголемо дејство

Ако имате проблем со празнењето, има природен и моќен лек подобар од секоја таблета. Се мешаат две лажици јаболков оцет со две лажици топла вода, па се ставаат во пола шолја млеко и се пијат на празен стомак наутро. Ќе ви помогне да се испразните, да не бидете подувани и […]

Повеќе

Природен лек против надуеност и гасови

Одличната комбинација на лековити состојки го прави овој домашен лек ефикасно средство против надуеност и гасови. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од […]