Tag: навика

Препораки

Навика за секој ден – Го намалува холестеролот и го подобрува имунитетот

За да бидете здрави како дрен, секој ден практикувајте ја оваа навика. Земете 2 лажици масло од тиква, една со појадок друга со вечерата. Помага за намалување холетсерол, за видот, кожата, бубрезите, косата, имунитетот. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Tips & Tricks

Веднаш престанете со оваа навика, го загрозувате здравјето

Доколку неколку дена по ред користите исто шише за вода во најмала рака е непрепорачливо. Откако ќе ја испиете водата од шишето, најдобро е да го фрлите бидејќи во спротивно постои можност да го загрозите своето здравје. Пластичната амбалажа може да биде легло на бактерии, а еднакво се опасни и […]

Препораки

Палите цигара веднаш по јадењето? – прочитајте колку е опасно

Ако и вие сте пушач и сте од оние луѓе кои палат цигара веднаш по јадењето, тогаш треба да знаете дека ова е најлошата навика. Една цигара по јадењето делува на телото како да сте испушиле десет, покажале новите истражувања. Не го правете повеќе ова. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за […]

Препораки

Долгогодишни пушачи ги оставиле цигарите со ова – напивка која се бори со никотинот

Ако сте и вие страстен љубител на цигари и не можете да се откажете од навиката иако знаете колку ештетна и лоша, се што ви треба е чај од една моќна билка која ја убива желбата за никотин. Се работи за моќната валеријана која се користи и за важни проблеми […]

Tips & Tricks

Многу е евтино – Откажете се од цигарите брзо и лесно

Прочитајте интересен трик за тоа како да се одвикнете од лошата навика – цигарите. Земете лажица сода бикарбона, ставете ја во шолја вода. Измешајте додека содата не се раствори. Пијте го ова два пати на ден една недела, а втората недела само еднаш на ден. Со оваа напивка може и […]

Десерти, Препораки

Не јадете чоколадо пред спиење – Колку е штетно?

Никогаш не јадете чоколадо пред спиење и тоа од една едноставнна причина: Чоколадото поради какаото кое го содржи, како и големата количина на шеќер, можат да предизвикаат несоница. Избегнувајте го чоколадото и другите слатки, освен доколку не е пред вас некоја напорна работна ноќ или учење до доцна. Прочитај повеќе […]

Препораки

По оваа вест уште почесто ќе пиете кафе

Мислевте дека пиењето кафе не е здрава навика? Размислете уште еднаш.Истражувањата покажале дека оние кои пијат кафе се поактивни, имаат помали здравствени ризици, како ризик од дијабетес, како и кардиоваскуларни болести. Кафето помага за побрза работа на мозокот, поздрав мозок и намалување на депресијата. Се покажало дека оние кои пијат […]

Препораки

Шолја какао нека ви стане навика – телото ќе ви биде благодарно

Какаото е супер намирница која освен што е вкусна, исто така позитивно делува врз здравјето на човекот. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на работата на мозокот и не чува одслободните радикали.Какаото го намалува стресот и депресијата, го регулира нивото на шеќер, нивото на холестерол, и ја подобрува работата […]