Tag: навечер

Pastes

Никогаш не јадете тестенини во овој период – Не дебелеат и прават тегоби

Речиси сите сакаме тестенини со кои се прават најразлични специјалитети со неколку намирници. Без разлика дали се варени или печени, совршени се за ручек. Сепак, иако сите знаеме некогаш да каснеме тестенини пред спиење, сепак тоа е голема грешка. Јаглехидратите кои ги имаат ве држат будни и сити. Создаваат несоница […]

Tips & Tricks

Не јадете тестенини пред спиење

Иако сите знаеме некогаш да каснеме тестенини пред спиење, сепак тоа е голема грешка. Имено, јаглехидратите кои ги имаат ве држат будни и сити, па ако сакате да спиете тие се лош избор за вас бидејќи создаваат несоница.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, […]

Препораки

Земете една лажичка од ова пред спиење – го препородува телото

Познато е дека медот е особено здрав, помага за грип, болно грло, воспаление, но малкумина знаат што се случува ако изедете мало лажиче мед пред спиење. Според научниците ова е супер храна и тоа со добра причина.Ако се користи пред спиење телото ќе има бенефити. Помага за квалитетен сон, за […]

Препораки

Спиењето и исхраната се најважни за да бидеме слаби: Тука сите грешиме па се дебелееме, не правете вака

Природниот ритам на спиење и исхрана една од главните причини за фит тело, а нивното пореметување доведува и до дебелеење.Наместо да престанеме да јадеме кога заоѓа сонцето, нашиот начин на живот е сосема друг и брзото темпо значи јадење и доцна навечер. Затоа, важно е да се контролира времето кога […]

Препораки

Ќе спиете мирно и нема да станувате до ВЦ навечер – изедете го ова пред спиење

Доволно е да изедете само едно јаболко пред да си легнете, за да ви се случат големи позитивни промени во телото.Јаболкото е одличен извор на витамин Ц, витамин Б и калиум, па овие витамини ќе ви помогнат да имате мирен сон без да се будите. Ќе ви се подобри и […]

Препораки

Уморни сте, но не можете да заспиете? Оваа храна никако не ја јадете навечер

Уморни сте, но не спиете добро или ви треба време додека заспиете? Тогаш решението може да биде во кујната. Многу истражувањата потврдуваат дека за да функционирате преку ден потребно е да имате мирен сон, а во тоа помагаат многу намирници. Што да јадеме за добар сон: Одредени намирници богати јаглехидрати, […]

Десерти, Препораки

Не јадете чоколадо пред спиење – Колку е штетно?

Никогаш не јадете чоколадо пред спиење и тоа од една едноставнна причина: Чоколадото поради какаото кое го содржи, како и големата количина на шеќер, можат да предизвикаат несоница. Избегнувајте го чоколадото и другите слатки, освен доколку не е пред вас некоја напорна работна ноќ или учење до доцна. Прочитај повеќе […]

Pastes, Препораки

Јадете тестенини пред спиење? –тоа е голема грешка

Иако сите знаеме некогаш да каснеме тестенини пред спиење, сепак тоа е голема грешка. Имено, јаглехидратите кои ги имаат ве држат будни и сити. Ако сакате да спиете тие се лош избор за вас бидејќи создаваат несоница. Јадете ги за ручек или мала количина наутро. Прочитај повеќе вести: Хороскопските знаци […]

Препораки

Житарките наутро се совршени, навечер се лоша идеја – како делуваат?

Житарките се одличен начин да се почне денот. Богати со јаглехидрати и шеќери, даваат енергија, а исто така имате цел ден пред вас, многу активности и обврски за да ги согорите. Навечер тешко се согоруваат, ќе ве направат надуени и ќе ви предизвикаат тешкотии со спиењето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Торта „Мрзлива […]

Повеќе, Препораки

Најслатко ви е јадењето навечер? Еве што смеете да јадете, а да не се здебелите

Една од наолемите дилеми на сите луѓе кои се грижат околу здравата исхрана и витката линија е дали и што да јадат за вечера, а да не ги здебели. Ви нудиме таков список на намирници кои ќе ве заситат, но никако нема да не ве здебелат. 1. Тврдо сирење 2. […]