Tag: мушмули

Препораки

Моќен ликер од мушмули

Направете моќен лек за стомачни тегоби, ликер од мушмули. Ви требаат килограм мушмули со литар и половина вода, по литар вотка и сок од јаболки, 300 грама шеќер измешан со 3,5 литри вода. Се чистат убаво мушмулите, се сечат на четвртинки и се варат во вода околу еден час. Кога […]

Препораки

За забите, желудникот и разни проблеми – Мушмулите се дар од Бога

Мушмулите се вкусни и корисни и треба често да ви бидат на мени.Имаат витамин Ц, шеќер, помагаат за разни состојби. Помагаат за затвор, за проблеми со желудник и цревата, за запирање крварење. Супер се и за забите. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Препораки

Ретко ги купуваме а многу се здрави – јадете ги често

Кога одиме на пазарите и во маркетите често забораваме на мушмулите, а тие се толку здрави и корисни. Помагаат за дишните патишта, за подобра работа на цревата, како и елиминирање на подуениот стомак. Имаат и диетални влакна во себе. Намалуваат масти во крвта и шеќер, помагаат да се запре и […]

Повеќе

Ликер од мушмули: Пијалак кој го чисти црниот дроб, го снижува холестеролот и го регулира варењето

Во времето кога природата полека се спрема за зимски сон, едно овошје влегува во својата сезона. Тоа се – мушмулите. Токму сега е вистинското време за берба на ова лековито овошје. Мушмулите се полни со витамин Ц и го подигнуваат имунитетот па така не штитат од сезонски вируси. Ако сте […]