Tag: мускули

Препораки

Ако ве боли врат, коски и мускули – Домашен лек со кој за седум дена нема да имате болка

Ако и вие од предолго стоење или седење имате голема мака со болки во коски, грбот, зглобовите, направете си домашен моќен лек кој ќе ве стане од кревет. Земете 150 грама желатин, па измешајте 5 грама со четвртина шолја ладна вода, а оваа смеса оставете ја во ладилник преку ноќ […]

Препораки

Правете го ова по тренинг – Вака мускулите полесно се тонираат

По вежбање се што треба да направите е да го опоравите телото,  тоа ништо не го прави подобро од вода. Ниеден пијалок не ве опоравува како водата, па затоа нека биде до вас и пред и по тренинг. Така побрзо ќе слабеете и ќе ги тонирате мускулите.   Повеќе рецепти […]

Препораки

За болки во коски, мускули, зглобови и воспаленија – Овој чај е лекот

Чајот од шипка е многу корисен и здрав и помага за многу состојби. Ефикасен е за висок притисок, за воспаленија на телото и за болки и вкочанетост. Помага и за обновување на рскавици, пијте барем една шолја на ден. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Чај за желудникот – нема да имате макаЧај кој […]

Повеќе

Зелено смути: Бидете здрави и зајакнете ги мускулите со овој феноменален напиток

Ако водите сметка за здрав живот, ова смути ќе биде дел од секојдневното мени. Зеленото смути е добро за здравјето, ви ја дава потребната енергија и ги зајакнува мускулите. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен […]

Препораки

Го претвараат салото во мускули – Хранете се вака и бидете фит до летото

Омега три масните киселини многу помагаат и ги претвараат сите делови на телото кои имаат сало во мускули.Јадете многу намирници кои се богати со нив. Освен што помагаат за слабеење и зацврстување на телото, помагаат и за правилна работа на срцето, го намалуваат ризикот од крвен притисок и помагаат и […]

Повеќе, Препораки

Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Протеините се многу важни во исхраната кои учествуваат во изградбата и оформувањето на мускулната маса, како и во согорувањето на вишокот килограми и масти. Први симптоми кои укажуваат дека ви недостасуваат протеини во исхраната се: Настинки кои траат необично долго. Всушност, протеините помагаат за имунитет, па ако имате често настинки, […]

Забава

Познатата српска пејачка стана веган

Убавата српска пејачка Катарина Остојиќ Каја реши да стане веган. Таа се реши на сите да им покаже дека иако многумина се скептични за овој вид на исхрана, и со него може да бидеме згодни и да ставиме некој мускул повеќе на телото. Нема мускулите да паднат ако си веган, […]

Tips & Tricks, Повеќе

Има ли спанаќот доволно железо за мускули како на Попај?!

Често родителите ги приморуваат своите деца да јадат спанаќ, бидејќи сметаат дека има многу железо. Но, овој зелен зеленчук не е толку богат со железо како што досега се верувало, тврдат германските научници. „Тоа е една од најпознатите нутриционистички грешки“, вели Хелга Струбе од Германскиот сојуз на нутриционисти. По спроведениот […]

Tips & Tricks, Повеќе

Исхрана за дефинирање на мускулите

Ако имате за цел да ја дефинирате мускулната маса и ако ве интересира каква исхрана треба да практикувате за да го постигнете тоа, прво што треба да знаете е дека за дефинирање на вашата мускулна маса директно се задолжени јаглените хидрати и протеините. Намирниците богати со јаглени хидрати, најмногу треба […]