Tag: муви

Tips & Tricks

Исечете лимон и ставете каранфилче – Комарците ќе бегаат од вашиот дом

Комарците се многу здодевни летно време, а ако си помогнете со лимон ќе немате мака со нив. Имено, исечете лимон на пола и ставете му каранфилче. Ги одбива не само комарците туку и мувите. Едноставно е и евтино, а ќе се спасите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок […]

Tips & Tricks

Муви, комарци и пајаци ќе бегаат како луди – Билка која ги брка од домот

Ловорот е вкусен и ароматичен и помага во летото. Ловорот ако го ставите на ќошевите дома ќе ги избрка мувите, пајаците, мрвките и комарците. Пробајте и ослободете се. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од мравките со две состојки Никогаш нема да видите мравки дома Со еден […]

Повеќе

Нема да ви влезе мува во домот – Не поднесуваат едно нешто

Ако сакате да ги избркате здодевните муви од домот, има лесен начин. Тие не сакаат босилок, па затоа ставете на прозорецот или вратите за да не влезат. Не го поднесуваат, ќе избегаат од него и нема да ви влезат дома. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете […]

Tips & Tricks

Нема да ви влезе мува дома – Не го поднесуваат ова, ставете го до прозорците и вратите

Мувите се многу досадни и тешко се бркаат кога ќе влезат дома, ја напаѓаат храната, а тоа секако сакаме да го спречиме, но за среќа има природно решение. Босилек е нешто што не можат да поднесат. Ставете го блиизу вратите и прозорците и нема да ви влезе мува дома. Не […]

Tips & Tricks

Вака ќе ги избркате мувите и бубашвабите од дома – ставете ја оваа евтина намирница

Ако имате дома многу муви и бубашваби од кои не се решивте што и да направивте, ви треба само лимонов сок. Ставете лимонов сок на местата каде излегуваат бубашваби или каде најчесто имате муви. Ќе ги најдете превртени. И мувите бегаат од мирисот на лимон. Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Tips & Tricks

Ви треба само лимон и каранфилче: Еве како да се решите од досадните муви и комарци

Сите го сакаме летото, но ги мразиме мувите кои доаѓаат заедно со ова годишно доба. Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не можете да се решите од мувите, грешите! Пости едноставен и ефикасен […]

Tips & Tricks

Нема да видите мува и пајак дома – спасот е во една билка

Верувале или не, ако во својот дом имате од оваа билка, тогаш нема да видите мува повеќе, ниту пак некој друг инсект.Имено, нането е спас за мувите, комарците, пајаците, кои го мразат мирисот. Одлична идеја е да засадите ваква билка во дворот или во саксија, или да ставите листови нане […]

Tips & Tricks

Спасете се од досадните муви, внатре и надвор од домот – спасот е во кујната

Комарци, муви и останати инсекти можат да бидат навистина досадни. Сепак, не морате заради нив да користите штетни хемикалии, кои можат сериозно да му наштетат на вашето здравје, а особено на вашите деца и домашни миленичиња. Исто така, многу од луѓето користат и освежувачи за простории кои се навистина штетни.Зарем […]