Tag: мува

Tips & Tricks

Ставете го ова во дворот и инсектите ќе бегаат – нема да видите комарец, мува или оса

Ако сакате за топлото време да се спасите од инсектите, секакви муви, комарци, оси и пчели, ви треба само една мала смеса. Во пластично шише исечено на пола ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер, па два децилитри вода. Исечете и кора од банана па така додадете ја […]

Tips & Tricks

Нема да видите мува или комарец – не трошете пари, ви треба само ова

Ви требаат неколку состојки овие топли денови да се спасите од мувите. Ви треба половина шолја маслиново масло, пола шолја шампон и пола шолја оцет. Се става се во шише со прскалка, се прска насекаде и оваа мешавина која не е токсична и не е штетна особено ако имате деца, […]

Tips & Tricks

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Никогаш не ја јадете храната на која застанала мува!

Во неодамна објавено истражување ги прашале учесниците дали би излегле од ресторан кога во него би виделе лебарки, муви, мрави или змии, односно – во кој случај најбрзо би излегле. Повеќе од 60 отсто од испитаниците како најлоши ги издвоиле лебарките. Но, научниците предупредуваат дека вистинската закана всушност доаѓа од […]

Tips & Tricks, Повеќе

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

Мувите знаат да бидат навистина досадни, па наместо да користите тепалки, еве едноставен совет како да ги избркате од вашиот двор или балкон. Овој совет ни го испраќа наша читателка. Потребни ви се проѕирна кеса, вода и метални парички. Кесата наполнете ја со вода и во неа ставете метални парички. […]