Tag: морков

Повеќе

За да ги зачувате витамините и минералите – Морковот се користи вака

Има важни правила кога станува збор за јадењето морков, кој е познат по бројните здравствени придобивки особено за кожата и очите. Избегнувајте да го сечете на коцки или тркалца. Ако можете во зависност од јадењето кое го правите, излупете гои, измијте го и ставете го цел. Така се сочувуваат повеќе […]

Препораки

Ефекти на морковот и чили за кои ретко кој знае

Постојат намирници кои многу помагаат за здравјето, особено да се бориме со алергии, вируси, инфекции и зарази. Тука е мороковот познат по бета каротенот во себе, кој е добар и за видот и кожата. Помага да се произведуваат повеќе бели крвни зрнца. Помагаат и чили пиперчињата и тоа за да […]

Салати

Јадете го ова само 3 дена за вечера и ќе изгубите до 6 килограми

Ни доаѓа летото и сите сакаме да изгледаме најдобро што можеме. Како би се решиле од вишокот килограми, ве советуваме да го испробате овој рецепт за салата. Добар апетит! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден […]

Посно и веге, Салати

Посна салата со компир – Евтин деликатес со 3 состојки

Направете вкусна посна салата со морков и компири. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по […]

Препораки

Утрото нека ви почнува вака – витамини за цел ден

Секое утро нека ви започнува со сок од морков, а има многу причини за тоа. Го подобрува видот, како што е одамна познато, помага да не јадете нездрава храна. Ако кога ќе ви се пријаде чипс или благо, земете сок, гладта ќе се ублажи и со протеините ќе биде здрава […]

Препораки

Списокот е долг: Спречува срцев и мозочен удар, зеленчук кој треба да се јаде секојдневно

Долг е списокот за тоа за што се помага морковот. Морковот го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, помага за видот со бета каротенот во себе, а богат е и со витамини А, Б1, Б2 и Б6. Има и витамини Ц и К. Помага за правилна работа на црниот […]

Препораки

За грип, кашлица и проблеми со дишењето – домашен и вкусен антибиотик

Направете домашен лек за настинка, кашлица и за проблеми со дишењето. Ви требаат 2,5 дл. сок од морков направен во соковник, 2 лажички мед и малку вода. Се вари сокот со мед на оган и се става малку вода да се разреди. Се пие. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за […]

Tips & Tricks

Морковот правилно се чува вака – нема да скапе долго време

Морковот е зеленчук кој се користи кај нас во се, супи, чорби, јадења, ручеци, салати, смути, сокови… За користење е лесно, се чува во ладилник а се препорачува да се купи колку што ви треба, бидејќи морковот брзо скапува. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и […]

Салати

Мароканска салата

Вкусна салата од моркови… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Видео, Главни јадења, Предјадења

Прсти да излижеш: Направете печен морков со крцкава сланина (Видео)

Интересно јадење за вашите најмили… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула […]