Tag: морков

Салати

Зелка и морков – салата полна со витамини

Рецепт за класична салата со зелка и морков. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Главни јадења

Пиперки полнети со зелка и морков

Направете супер деликатес, пиперки полнети со зелка. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена боранија Кремаста салата од боранија (Видео) Сочна […]

Tips & Tricks

Како правилно се чуваат морковите – Секогаш правете вака

Морковот е зеленчук кој се користи во многу јадења, здрав е и вкусен. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и измијте го темелно. Чувајте го во ладилник. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен […]

Препораки

Намирници кои не треба да се мешаат – Создаваат болки и надуеност

Иако често знаеме да ги искомбинираме во оброците или да направиме или купиме ваков сок, сепак не е паметна идеја да се мешаат морков и портокал. Имено, овие две намирници се здрави, моќни и полни витамини, но штетни се кога ќе ги измешате. Тешки се за варење кај децата, а […]

Tips & Tricks

Правила за чување на морковите – Нема долго да скапат

Морковот може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Тој се чува во ориз или песок. Така влажноста не делува лошо на него. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои […]

Салати

Лесна компир салата – Ви требаат само три состојки

Направете вкусна салата со компири. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Pad Thai со пилешко Шпагети со гриловано пилешко и песто сос Канелони болоњезе Салата од млад компир и шери домати Дресинг за Шеф салата Свежа салата која топи килограми […]

Tips & Tricks

Мороковот никогаш не го чувајте во фрижидер – Се чува заедно со друга намирница од кујната

Морковот може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Тој се чува во ориз или песок. Така нема да впие влага и таа да делува на него. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со […]

Салати

Јадете го ова 3 дена по ред и исчистете го организмот

Оваа салата ќе ви помогне да го исчистите организмот и погодно делува на варењето. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт […]

Главни јадења

Брз прилог или ручек на трпеза: Ќофтиња со тиквички и моркови

Направете вкусни ќофтиња од тиквички. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Кое е омиленото јадење на принцот […]

Tips & Tricks

Домашен и вкусен лек – Една чаша помага за висок притисок

Само една намирница многу помага да се ослободите од високиот крвен притисок. Тоа е морковот. Морковот во себе има 2,8 грама хранливи влакна во 100 грама, и 320 милиграма калиум. Два пати дневно пијте сок од морков за висок притисок. За подобар вкус може да му ставите и засладувач. Повеќе […]