Tag: морков

Tips & Tricks

Лесно излупете морков – Трик во кујната

Морковот е еден од најздравите зеленчуци, полни витамини и бета каротен. За лесно да се излупи, има мал трик. Лесна варијанта е да го триете морковот со алуминиумска фолија која ќе ја тргне кората. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: […]

Салати

Утрински оброк: Салата од морков и павлака

Едноставна, брза и вкусна салата… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Повеќе

Одлична комбинација за здрав почеток на денот: Сок кој ќе ве наполни со енергија

Подгответе вкусен сок од јаболка и моркови… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Главни јадења

Морков чорба која го крепи телото

Направете вкусна чорба од морков која го крепи и јакне телото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок […]

Салати

Витамини во тегла: Салата од цвекло, моркови, јаболка – го зајакнува имунитетот

Со оваа „витаминска бомба“ збогатете го вашиот ручек и зајакнете го имунитетот. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Повеќе

Одлично смути за подигање на имунитетот: Смути од моркови, јаболка и ѓумбир

Здрава и вкусна напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Препораки

Листовите на морковот вријат од витамини  – Не грешете вака

Иако сите го користиме морковот, а секако неговите листови ги фрламе, тие се многу здрави, корисни и полни витамини во себе. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања, спречуваат и карцином, а полни се и антиоксиданси, […]

Повеќе

Вака правилно се бира и чува морковот

Морковот е зеленчук кој се користи кај нас во се, супи, чорби, јадења, ручеци, салати, смути, сокови… За користење е лесно, се чува во ладилник а се препорачува да се купи колку што ви треба, бидејќи морковот брзо скапува. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и […]

Препораки

Колку минути се потребни за морковот да не е тврд – Правила во кујната

Морковот е здрав зеленчук кој помага за видот, очите, за имунитет како и за кожата. Важно правило е колку долго се вари за целосно да е сварен. Одговорот е 20-25 минути, толку му е потребно на морковот да се свари и омекне. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Видео, Повеќе

Здрав сок од портокал, лимон и морков – полн со витамини

Подгответе домашен здрав сок полн со витамини. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Златина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко