Tag: молци

Tips & Tricks

Избркајте ги молците кои ги уништуваат мебелот и облеката – Ви треба најевтиниот зачин

Ако имате проблем со молците дома кои ја нагризуваат и уништуваат облеката и постелнината, се што ви треба е цимет. Измешајте 3-4 скршени стапчиња цимет со пола шолјиче бибер во зрна и ставете ја мешавината во кесе или салфета во орманот. Молците ќе бегаат. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Препораки

Вака ќе ги избркате молците од дома – Не поднесуваат едно нешто

Ако и вие имате мака со молци дома, кои вуквално ја јадат облеката и прават штета ова е решението. Тие не поднесуваат лаванда, па затоа ставете ја дома, а ставете ја и во гардероберот, за тие да бегаат. Исто така, потребно е редовно да  се чисти и секогаш веднаш по […]

Tips & Tricks

Вака нема да видите веќе молец дома – решението не може да е поевтино

Ако имате инсекти во кујната постојат природни решенија против нив. Ако имате молци и пеперутки, внатрешноста на вашите шкафчиња и целата работна површина избришете ја со оцет, процепите исушете ги со фен. Вака нема да видите веќе молци и пеперутки. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете […]