Tag: мозок

Препораки

Чај кој помага за мозокот – Доволно е шолја на ден

Чајот од рузмарин е многу корисен и ароматичен и се препорачува често. Помага за подобро помнење, концетрација и работа на мозокот. Сепак, не се препорачува само при бременост и доење. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Препораки

Помага за мозокот и подобро помнење – Зеленчук кој често треба да го јадете

Спанаќот е најдобра намирница за мозокот. Има многу омега 3 масни киселини, помага да се создаде и мускулна маса. Штити од срцеви болести, мозочен удар и остеопороза. Се бори и за подобро паметење. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е […]

Препораки

Ова е најдобрата храна за мозокот – јадете го често

Спанаќот е најдобра намирница за мозокот.Има многу омега 3 масни киселини, помага да се создаде и мускулна маса. Штити од срцеви болести, мозочен удар и остеопороза. Богат е со фолна киселина, го поттикнува протокот во крвта, а делува и за потенција. Се бори и за подобро паметење. Повеќе рецепти на […]

Препораки

Овој зачин двојно го забрзува метаболизмот – Топи сало и ве прави здрави како дрен

Научниците утврдија дека циметот е посебен дар од Бога кој треба почесто да го употребуваме.  Циметот го поттикнува метаболизмот, помага да топиме килограми и да бидеме многу поздрави. Научници од Универзитетот во Мичиген установиле дека циметот има состојки кои помагаат телото да слабее, да се топат маснотиите особено на критичните […]

Препораки

Храна која го храни мозокот – јадете го ова почесто

Како и нашето тело, така и напиот мозок треба да ги храниме со храна која е здрава за нив.За мозокот да биде смирен, да функционира како што треба и да се храни, треба да јадете темно чоколадо, кое го поттикнува и хормонот на среќата, потоа свежо овошје и зеленчук кои […]

Препораки

За здраво срце, коски и мозок – јадете го овој зеленчук

Содржи витамин Б, Ц, бета каротен, магнезиум, железо, калциум, калиум, протеини, билни масла. Се препорачува за концентрација, како моќен антидепресив, за ослободување од стресот и за здравје на телото.Блитвата се препорачува колку е можно почесто да ја имате во исхраната, а ги штити видот, коските односно помага за нивна цврстина […]

Tips & Tricks

Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Вермонт ја поврзува редовната конзумација лути пиперки со поголеми шанси за долг живот. Забележаното е намалување на ризикот за смрт во најголема мера се однесува на редуцирање на зачестеноста на срцевите заболувања и мозочните удари, покажуваат резултатите од анализата на податоци за околу 16.000 […]

Препораки

Ќе се изненадите кога ќе дознаете што се лечи авокадото

Авокадото е овошје кое го препорачуваат и нутриционистите, има многу витамини и минерали и штити од многу болести.Авокадото има омега три масни киселини и витамин Е кои се одлични за функцијата на мозокот. Исто така, ако често го консумирате, ќе го намалите нивото на холестеролот во телото. Авокадото има масти […]