Tag: модар патлиџан

Видео, Главни јадења

Пита со модар патлиџан која морате да ја пробате

Ако не сте пробале пита со модар патлиџан, еве вкусен рецепт… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Tips & Tricks

Правило за црниот патлиџан – Вака ќе му излезе горчината

Црниот патлиџан е здрава и вкусна намирница која се комбинира во многу салати и јадења. Ако го печете има правила кои мора да ги следите.Секогаш оставајте го по лупењето или сечењето да стои со сол околу половина час да излезе горчината. Исечете го по должина и најздраво е да го […]

Главни јадења

Модри патлиџани со кашкавал

Едноставно и вкусно јадење… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења

Сланина во модар патлиџан

Едноставно и вкусно јадење кое ќе го обожавате! Добар апетит! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано […]

Главни јадења

Модар патлиџан со моцарела

Вкусно јадење од моцарела и модар патлиџан. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Tips & Tricks

Вака ќе излезе горчината од модриот патлиџан – Има мал трик

Големите презреани модри патлиџани се обично горки, а има начин како да ги спасите. Ставете ги исечени во сад со сол. Нека отстојат, па измијте и исцедете. Повеќе на Готви.мк:Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијатаТоп 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Прсти да излижеш: Ролован модар патлиџан

Крцкави и вкусни роловани мордри патлиџани… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, […]

Салати

Грчка салата со еден додаток – Ја прави совршена

Направете вкусна грчка салата со модар патлиџан. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Tips & Tricks

Вака ќе излезе горчината од модриот патлиџан – Лесен трик во кујната

Големите презреани модри патлиџани се обично горки, а има начин како да ги спасите. Ставете ги исечени во сад со сол.Нека отстојат, па измијте и исцедете. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од […]

Салати

Салата од модри патлиџани и фета сирење

Свежа и вкусна салата која ќе ве воодушеви… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте