Tag: млеко

Tips & Tricks

Млекото нема да загори со еден трик – Ставете го ова на дното

Ако сакате да не ви загори млекото додека се вари има еден трик. Намачкајте го дното на садот каде го варите со маргарин.Така ќе се контролира да не загори. Ако се создаде коричка, мешајте брзо.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Деликатеси

Деликатес на денот: Пржени тиквички со сос од кисело млеко

Направете вкусни пржени тиквички со кисело млеко.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по […]

Tips & Tricks

Јадевте лук а треба да излезете или да одите на работа? – Вака здивот нема да ви мириса

Ако јадевте лук, а треба да одите некаде, има трик како да не ви мириса здивот. Се што ви треба е да се напиете шолја топло млеко и мирисот ќе се неутрализира.  Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Препораки

Јадевте зачинета храна и ве боли стомак? -Вака за секунда ќе ја снема болката

Ако јадевте премногу зачинета храна и имате проблем со варењето, се што ви треба е јогурт или млеко. Протеините и мастите од јогуртот и млекото помагаат за стомакот, побрзо варење и победа на болката. Пробајте ако имате ваков проблем. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака […]

Tips & Tricks

Вареното млеко нема да фати кора со еден трик

Вареното млеко нема да фати кора горе со еден трик. Ставете го откако ќе се свари во сад со ладна вода и мешајте.Така се зачувуваат сите состојки кои се здрави, а со кожата ги фрламе.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: […]

Tips & Tricks

Вака спасете го млекото кое прегорело – Мирисот ќе го снема

Ако во загоре млекото, има начин како да се спаси. Ставете му малку сода и ќе се отстрани мирисот на изгорено. Пробајте делува. Повеќе вести на Готви.мк:Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбициПохован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Десерти, Посно и веге

Посен сутлијаш со цимет и ореви, подобар од оригиналниот

Посен сутлијаш кој ќе ве заслади и орасположи во деновите на пост. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер […]

Tips & Tricks

Ставете млеко во цвеќињата и растенијата – Цело лето нема да видите мака

Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е мал трик од кујната. Ставете шолја млеко во нив. Верувајте ќе има ефект и нема да венеат. Повеќе на Готви.мк:Чудо од раствор за цвеќињаДодајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да […]

Tips & Tricks

Ако ви истече млеко на шпоретот – Со овој трик нема да замириса домот

Ако ви истече млеко на шпоретот има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол и мирисот на изгорено ќе го снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој […]

Видео, Повеќе

Посно и здраво: Направете бадемово млеко (Видео)

Бадемовото млеко не може да биде алтернатива, тоа е извор на здравје и е богато со нутриенти. Без холестерол, богато со витамини, особено витамин Е и содржи повеќе од 20 % протеини. Одличен избор за зачувување на коските и забите поради високата содржина на фосфор. Лекарите го препорачуваат кај стимулација […]