Tag: млеко

Препораки

Измешајте оцет со млеко – Домашен лек со кој нема да купите апче повеќе

Направете си супер моќен лек дома. Ќе ви помогнат за полесно празнење, за побрз метаболизам и имунитет. Помага и за слабеење.     Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се […]

Препораки

Најслично е со мајчиното млеко – Причини да пиете козјо млеко

Козјото млеко е многу здраво и корисно. Млечните масти во него изнесуваат од 2,5 до 4,5 посто, а помага за многу состојби. Има антибактериско дејство, антиканцерогено и антиалергиско дејство. Најслично по својот состав од сите видови млеко е токму козјото до мајчиното млеко. Ги исфрла сите отрови и радикали од […]

Препораки

Измешајте две лажици оцет во млеко – Ниедна таблета нема поголемо дејство

Ако имате проблем со празнењето, има природен и моќен лек подобар од секоја таблета. Се мешаат две лажици јаболков оцет со две лажици топла вода, па се ставаат во пола шолја млеко и се пијат на празен стомак наутро. Ќе ви помогне да се испразните, да не бидете подувани и […]

Препораки

Храната е многу важна за млекото кај доилките – Јадете го ова секојдневно

Храната е многу важна за телото, а особено за доилките. Многу жени се соочуваат со недостаток на млеко, а тука голема улога има и храната. Зеленчукот и овошјето се многу важни за овој проблем, па се препорачува внес на банани, кои со масната структура помагаат за млекото да е густо. […]

Десерти

Едноставен рецепт: Млечна пита која се топи во уста

Едноставен рецепт за вкусна млечна пита. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни […]

Повеќе

Ова овошје доилките не треба да го јадат – Создава грчеви кај бебето

За тазе мајките многу е важно млекото и доењето, а постојат намирници кои лекарите и нутриционистите ги забрануваат во тој период. Секое овошје има минерали и витамини, но тука се и оние кои не се препорачуваат на доилки. Цитрусните овошја како портокали, лимон, лимета, мандарини, го зголемуваат млекото, но пропорционално […]

Tips & Tricks

Пред да поховате кашкавал направете го ова – Ќе биде три пати повкусен

Има мал трик како ако поховате кашкавал да ви биде посочен и вкусен. Ставете ги парчињата малку во млеко, па потоа во брашно, јајце и презла. Ќе бидат супер вкусни. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Повеќе

Имате домашно млеко? Искористете го на правилен начин и направете вкусен и здрав јогурт

Направете вкусен и здрав јогурт од домашно млеко… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо […]

Tips & Tricks

Ако слатката павлака ви е воденаста при матење – Има начин да се спаси

Ако матевте слатка павлака за некој десерт, но излезе многу водена бидејќи претеравте со миксерот, не се грижете има начин да се спаси. Додадете малку ладно млеко и пак матете. Така ќе се стврдне. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Tips & Tricks

Компирите за мусака веќе не ги ставајте во вода – Вака ќе бидат повкусни

За да ви биде компирот во мусака, помек и посочен, има мал трик. Имено, ставете го да покисне во млеко место во вода.Така ќе биде совршен.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна […]