Tag: млеко

Препораки

Домашен лек со мед – Една шолја пред спиење и нема да се разболите на ладното

Ако сакате да бидете здрави особено во зимските денови и ноќи кои се пред нас, ви треба домашен рецепт со млеко.Земете лажица мед и ставете ја во шолја топло млеко. Оваа моќна комбинација помага за подобар сон, помага за имунитет, помага за убава кожа и коса, за забавување на стареењето, […]

Десерти

Лесен, но вкусен овошен доручек

Брзо и едноставно подгответе здрав овошен доручек… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено […]

Видео, Десерти

Десерт кој ќе го обожавате: Палачинки со кондензирано млеко и ореви

Десерт кој не враќа во детството… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос […]

Препораки

Домашен лек за болно грло – Веднаш делува и многу е вкусен

Направете посебен напиток за болно грло. Се става млекото на рингла и се остава да се згрее, но не и да проврие, па се додаваат сите состојки. Се меша и се пие. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги […]

Препораки

Ако имате киселини и мачнини – Домашен лек кој помага

Содата е моќна намирница која помага на многу начини во домаќинството и ви олеснува ако имате мачнини. Ако имате киселини земете пола шолја вода во која ќе ставите лажиче сода. Истото може да го направите со пола шолја млеко и сода. Испијте и ќе ви биде подобро. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

За ишијас, болки и грчеви – Домашен лек со лук кој ќе ве излечи

Мешавината на млеко и лук е навистина корисна и многу помага за телото особено за болки, вкочанетост, ишијас и грчеви во телото. Ви требаат 4 иситнети чешни лук, 1 шолја млеко и мед по вкус, а постапката е следна: Се ставаат лукот и млекото да вријат, па се тргаат од […]

Десерти

Вкус кој враќа во детството: Ориз со млеко

Во млекото можете да ставите стапче ванила, цимет, рум, кафе, па дури и растопено чоколадо… Уживајте! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со […]

Tips & Tricks

Рибата и месото нема да се распаднат – Трик да бидат сочни и меки

Ако варите риба или месо, има супер трик да бидат повкусни и сочни, како и меки и да не се распаднат па да немате нервози и мака. Се што треба е да ставите и мала шолја млеко во водата и малку оцет или лимонов сок и така ќе имате совршени […]

Tips & Tricks

Трик ако ви истече млеко на шпоретот – Домот нема да замириса лошо

Се случува некогаш од невнимание да ви истече млеко на шпоретот, но има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено кој долго трае. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол. Верувајте вака ќе се спасите од мирисот кој потоа долго трае. […]

Препораки

Измешајте оцет со млеко – Домашен лек со кој нема да купите апче повеќе

Направете си супер моќен лек дома. Ќе ви помогнат за полесно празнење, за побрз метаболизам и имунитет. Помага и за слабеење.     Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се […]