Tag: млеко

Pastes, Главни јадења

Најкремави тестенини: Шпагети со млеко, пармезан и лук

Направете крем тестенини со млеко, пармезан и лук. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Tips & Tricks

Млекото ќе ви помогне во чистењето – Трик за кој не сте знаеле

Можеби не сте знаеле но млекото има корисна намена во кујната. Кога следен пат ќе го чистите дрвениот мебел, земете закиселено млеко. Ставете го во шише со прскалка и потоа полирајте го мебелот со крпа. Ќе блесне! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза […]

Повеќе

Колку калории има кафето – Колку менува лажиче шеќер и млеко

Кафето често е намирница со која го почнуваме денот. За сите љубители на оваа напивка, откриваме колку калории има во кафето. Црното кафе без млеко има нула калории, секако ако во него нема ни шеќер. Со 2-3 лажички шеќер внесувате околу 30 калории. Ако додадете млеко со поголема масленост калориите […]

Препораки

Сварете млеко и ставете цимет – Телото ќе се спаси од големи проблеми

Млекото со цимет е корисна и здрава намирница која многу му помага на телото. Ако згреете шолја млеко и ставите малку цимет си помагате за многу проблеми. Супер е за коските, за циркулација и за несоница. Помага и за подобар имунитет, при воспаление на грлото и за намалување болки во […]

Препораки

Најздравото млеко – Пијте барем шолја на ден

Млекото само по себе е намирница која секојдневно треба да се користи, богата со калциум која изобилува со здравје, а меѓу млекото, најздраво е козјото. Козјото млеко има витамини Б1, Б2, Б6 и Б12 во себе, 47 проценти витамин А.Има калиум 134 пати повеќе отколку во другите видови млеко, кравјо […]

Предјадења

Ќе замириса цело соседство: Брзи и меки кифлички со млеко

Направете кифлички кои се меки и брзи. Јадете ги без грижа на совест. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? […]

Главни јадења

По француски рецепт: Вака се прави вистински бешамел сос

Оригинален француски рецепт… Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа […]

Препораки

Со кои намирници не се комбинира млекото – Предизвикува многу маки

Сите сакаме да јадеме млеко со мусли, со разни плодови и овошје, но некои комбинации се навистина штетни. Никогаш немојте да комбинирате млеко и ананас. Предизвикуваат стомачни тегоби и надуеност, дијареа и главоболка. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Препораки

Не ви требаат сирупи и апчиња – Домашен лек за болно грло

Не се трујте со апчиња и сирупи. Направете млеко со ицмет за болно грло. Ви треба 1 шолја млеко, пола лажиче цимет, пола лажиче ѓумбир и лажица мед. Се става млекото на рингла и се остава да се згрее, но не и да проврие. Се ставаат цимет и ѓумбир и […]

Препораки

Ставете им млеко на цвеќињата – Трик за секоја домаќинка

Сите жени сакаат домот да биде украсен со убави растенија и цвеќиња, а голем проблем е тие да цветаат без мака. Имено, има мал трик кој може да го употребите. На вашите растенија ставете им малку млеко во земјата. Тоа е одлично ѓубриво за нив со своите состојки и тие […]