Tag: млеко

Повеќе

Малкумина знаат: Кој го открил бешамел сосот?

Бешамел сосот е еден од наједноставните за правење, а има одличен вкус. Малку маргарин, млеко и брашно и имате совршен прелив за речиси секое јадење. Иако сите знаеме колку е добар вкусот на овој сос, малкумина од нас знаат како настанал и кој го открил.Постојат различни теории за тоа кој […]

Видео, Десерти

Магичен колач од 3 слоеви подготвен во еден плех! (ВИДЕО)

Иако има три слоеви, не може да биде полесен за подготовка и токму во тоа се крие неговата магија… Зошто се нарекува Магичен колач? Затоа што од едно тесто кое се пече во еден плех добивате колач со три различни слоеви: на врвот е бисквит, во средината крем, а на […]

Забава

Од овој сок жените „полудуваат” за секс – Најмоќниот афродизијак

Од овој сок жените буквално „полудуваат за секс“ и според тоа, рецептот кој е пренесуван од колено на колено, може да се прогласи за најмоќниот афродизијак.Се пие во азиските земји, во Индија, а традицијата на негово консумирање е задржана до ден денес. Тајната е во сувото грозје, чии бобици содржат […]

Десерти

Еве како да направите млечен коктел со овошје

Еве како да направите млечен коктел со овошје… Уживајте 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти со банана: Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Мафини од банани Напиток кој заменува 100 стомачни Ви […]

Meat, Главни јадења

Брз и вкусен ручек од малку состојки: Пилешко во бешамел

Секојдневно готвиме и ни снемува идеи за нешто интересно и невообичаено што ќе има одличен вкус. Овој пат ви нудиме пилешко месо во бешамел сос кое одлично ќе ви користи како главно јадење, но и како предјадење. Потребни ви се само неколку состојки и малку труд. Повеќе рецепти на Готви.мк: […]

Tips & Tricks, Повеќе

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

Нема да ви се верува, но има природен лек со кој се вадат флеките од мастило и тонер. Повеќе не мора да очајувате доколку по грешка се допрете со вклучено пенкало или додека го местите тонерот ја исцрните омилената кошува или маица. Потребно ви е само млеко – ни пиува […]

Предјадења

Француски тост за почеток на денот

Направете вкусен француски тост и почнете го денот сити и полни со енергија. Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Мафини од банани Напиток кој заменува 100 […]

Препораки

ВАЖНО: Што значат бројките на тетрапак пакувањата?

Сигурно додека пазарите во најблискиот маркет сте забележале дека има бројчиња на тетрапак пакувањата. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки покажуваат колку пати е рециклирана содржината во тетрапакот. Според одредени законски прописи, млекото со одминат рок се враќа на […]

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше 2,4 тони млеко и конзервирана храна за настраданите во поплавите

Вчера, на пунктот на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и конзервирана храна наменета за настраданите во поплавите. Компанијата Пекабеско се приклучи на огромниот број хумани граѓани, компании и организации кои несебично донираат за настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. За таа цел, Пекабеско обезбеди 1.440 литри […]

Tips & Tricks

Сјајна кожа: Една состојка од кујната го заменува млекото за лице

Верувале или не, за да имате сјајно лице и да немате проблеми со кожата ви треба само јаболков оцет и малку вода. Поврзани вести на Готви.мк Ви мирисаат патиките, кондурите, балетанките… Има лек кој чини 5 денари! ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете […]