Tag: млеко

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во Пунктот за бездомници

Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании кои секојдневно ги згрижуваат бездомниците, особено во овој период заштитувајќи ги од студените температури и поларната зима која ја зафати Република Македонија. Во координација со Црвениот Крст на Град Скопје, пакетите за храна […]

Десерти

Од ова чоколадно уживање ве делат само 5 минути!

Знаете ли дека во микробранова можете да испечете колач за само 5 минути? Освен што е неверојатно вкусен, многу брзо и едноставно се подготвува! Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја […]

Десерти

РЕЦЕПТ ЗА ТОПЛО ЧОКОЛАДО: Наједноставното и највкусно на свет!

Ви донесуваме рецепт за наједноставното и највкусно топло чоколадо. Како би го добиле најфиниот резултат, внимавајте какво чоколадо употребувате. Бидејќи во овој рецепт чоколадото е главна ѕвезда, мора да биде квалитетно. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како […]

Деликатеси

Ммм прсти да излижеш: Сос од зденки за највкусни тестенини

Направете нешто необично и многу вкусно, сос со зденки за највкусните тестенини кои сте ги пробале некогаш. Повеќе на Готви.мк: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: […]

Препораки

Зимата носи грип и настинки: Чај со млеко за збогум на кашлицата

 Зимата е период на многу грипови и настинки. Студот дефинитивно коси, а се најавува и постудено време. Затоа ви нудиме чај со кој ќе се излечите и ќе ја прекинете кашлицата. Повеќе на Готви.мк: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите Храна која задолжително треба да ја консумираат […]

Tips & Tricks

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Ако сакате да бидете ѕвер во креветот, не ви треба ништо друго освен две евтини намирници кои дома сите ги имаме.Ви требаат 30 грама суво грозје и 20 милилитри млеко. Добро искиснете го грозјето и сварете го со млекото. Пијте го ова три пати дневно и постепено смесата појачувајте ја […]

Десерти, Посно и веге

Палачинки без јајца и млеко

Овој рецепт потекнува од античка Грција и е највкусниот доказ дека врвен десерт може да се направи и без јајца и млеко. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед […]

Tips & Tricks

Како за недела дена да се решите од салото на стомакот!?

Овие намирници не смеат да бидат дел од вашата исхрана во текот на оваа диета, бидејќи не помагаат при топење на маснотиите, туку го потенцираат нивното насобирање и задржување во телото. Избегнувајте сол Поради конзумацијата на големи количини солена храна, во телото се задржува вишок вода. Затоа избегнувајте сол и […]

Tips & Tricks

Ова се најопасните комбинации на храна – дел од нив ги јадеме секој ден!

Некои намирници не треба да се мешаат, бидејќи делуваат штетно на организмот.  Некои ги јадеме секојдневно, па затоа убаво прочитајте кои намирници се штетни да ги комбинираме. ОВОШЈЕ ПРЕД ИЛИ ПО ОБРОК Овошјето организмот го апсорбира многу брзо, поминува во стомакот и доаѓа во цревата. Кога се комбинира со месо […]

Препораки

Дали млекото дебелее? Еве го одговорот

Оваа намирница не влијае на дебелеењето на телото. Може да ја консумирате без да се грижите дека ќе накачите килограми. Млекото само по себе не содржи многу калории и е одлично и за доцните часови. Има триптофан, аминокиселина која помага и побрзо да заспиете. Оваа аминокиселина исто така многу влијае […]