Tag: млеко

Видео, Главни јадења

Пилешко во млеко какво што не сте пробале досега

Со само неколку состојки и малку труд направете го најмекото и најсочно бело месо досега. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко […]

Главни јадења

Едноставна идеја за доручек

Брз и вкусен доручек… Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече […]

Видео, Десерти

Брз, евтин и сочен: Колач со чоколадно млеко

Мек колач како пена… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Tips & Tricks

Ќе имате најубав двор или тераса – Трик со кој цвеќињата нема да престанат да цветаат

Сите сакаме да имаме убава тераса или градина со многу цвеќиња кои нема да се сушат брзо и да венеат. За нив е потребно многу љубов и внимание, но и трикови кои треба да ги знаете.Ако сакате цвеќињата да ви цветаат и на тераса и дома, се што треба е […]

Видео, Главни јадења

Печурки во млеко

Вкусно и брзо од едноставни состојки. Послужете со месо, ориз, пире… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Tips & Tricks

Супер трик за меко и сочно месо – малкумина знаат

Малку познат совет за врвен рецепт со месо е како треба да го чувате пред подготовката. Имено, ако месото кое ќе го пржите го ставите кратко во млеко, ќе има посебна арома. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок […]

Препораки

Ставете си млеко во чајот – Вака му користи на телото

Познато е дека чајот остава дамки на забите поради танинот, но одличен начин да го спречите тоа е да додадете малку млеко во чајот. Тоа ќе помогне забите да ви останат бели и блескави, бидејќи само млекото делува како паста за заби. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за […]

Pastes, Главни јадења

Најкремави тестенини: Шпагети со млеко, пармезан и лук

Направете крем тестенини со млеко, пармезан и лук. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Tips & Tricks

Млекото ќе ви помогне во чистењето – Трик за кој не сте знаеле

Можеби не сте знаеле но млекото има корисна намена во кујната. Кога следен пат ќе го чистите дрвениот мебел, земете закиселено млеко. Ставете го во шише со прскалка и потоа полирајте го мебелот со крпа. Ќе блесне! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза […]

Повеќе

Колку калории има кафето – Колку менува лажиче шеќер и млеко

Кафето често е намирница со која го почнуваме денот. За сите љубители на оваа напивка, откриваме колку калории има во кафето. Црното кафе без млеко има нула калории, секако ако во него нема ни шеќер. Со 2-3 лажички шеќер внесувате околу 30 калории. Ако додадете млеко со поголема масленост калориите […]