Tag: млад

Tips & Tricks

Има разлика од млад до стар компир – Колку треба да се варат за да не се тврди

Компирот е важна и корисна намирница во секојдневнието, а ако сакате варен компир, има начин да сте сигурни дека е потполно совршено сварен, без да е тврд, или пак да се распаѓа. Имено, средните и поголеми компири се варат околу половина час. Младите и помали компири се варат 10-15 минути. […]

Препораки

Чај од ореви – Ретко кој знае за него, а дава одлични ефекти

Чајот од листови од ореви е многу здрав и корисен, иако ретко се користи. Се користи за испирање на устата, за заболувања на сите органи, против опаѓање на косата, како и кожни проблеми. Помага и при отсуство на апетит, како и при женски проблеми и инфекции. 10 грама сушени листови […]

Tips & Tricks

Младиот кромид со еден трик нема да скапе долго време

Ако сакате младиот кромид да издржи подолго време и да остане свеж, потребно ви е да знаете и примените само еден мал и лесен трик. Сè што треба да направите е да одвоите неколку секунди, да земете чаша, да ја наполните со вода, и да го ставите кромидчето во неа. […]

Повеќе

Млад компир со лукче – вистински деликатес

Во екот на сезоната на млади компири, прочитајте еден брз, а во исто време многу вкусен рецепт: На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Компир […]

Посно и веге

Печен млад компир со лукче

Почна сезоната на млади компири 🙂 Еве еден брз, а во исто време многу вкусен рецепт: На здравје! Прочитај поврзани рецепти: ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Компир тава […]