Tag: млад кромид

Видео, Салати

Кремаста салата од млад кромид и јогурт готова за 10 минути

Салата која одлично оди со печен компир, месо или риба, готова за десет минути. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Видео, Повеќе, Салати

Млад кромид во тегла

Овој рецепт не го пропуштајте, на вашите полици нека се најде и по некоја тегла со млад кромид. Фантастичен вкус, може да се послужи со разни јадења, за правење намази, за готвење… Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Tips & Tricks

Еве зошто не треба да ги фрлате зелените делови од млад кромид!

Младиот кромид е многу ценета намирница! Често се случува зелениот дел да заврши во ѓубре. Но, размислете, тој дел е исклучително лековит. Има противвоспалителни својства. Помага кај настинка и регулирање крвен притисок. Делува против габи, стрес и замор. Ако ве мачи воспаление на грлото, со помош на парче кромид, изрендан […]