Tag: мирис

Повеќе

Практичен и оригинален освежувач за вашиот тоалет и бања

Споделуваме уште еден корисен совет посветен за одржување на чистотата во вашиот дом Направете едноставен и евтин освежувач на воздухот во вашиот тоалет и бања со помош на паста за заби. Земете едно пакување паста за заби со средна големина (мирисот и вкусот се по ваша желба) и направете дупчиња […]

Tips & Tricks

Секогаш ставајте го ова во тавата со риба – Ќе биде повкусна а домот нема да мириса

Ако печете риба дома има мал трик како да биде повкусна, а воедно и да не мириса домот. Исечете парче јаболко во тавата каде печете риба.Ќе го впие мирисот и така помалку ќе го замирисате домот.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска […]

Tips & Tricks

Како да го отстраните лошиот мирис од месото – Има мал трик

Месото кога е сирово има непријатен мирис, а тој може да се отстрани. Ставете го месото во чај од камилица 10-15 минути, додека чајот е топол. Ќе го отстрани мирисот, а и ќе ги убие бактериите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Мирисот на храна и пот од волната ќе го снема – Има мал трик

Волнените алишта тешко се мијат, особено ако примиле тежок мирис. Се што ви треба е да ставите малку сол во машина додека перете волнени алишта, на пример џемпери. Мирисите на храна или пот ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Домот и алиштата нема да ви смрдат на цигари со мал трик

Ова е трик кој супер ќе ви послужи домот да не ви мириса на чад од цигари, дури и ако пушите внатре. Ако домот ви мириса на цигари, освен што секако мора да проветрите, земете сад и наполнете го со вода, па ставете главица кромид. Оставете го преку ноќ садот […]

Tips & Tricks

Ќе го снема лошиот мирис од теписите – Дури и да имате милениче има мал трик

Ако имате дома милениче или сте пушач, тогаш за да нема непријатен мирис на теписите, има мал трик. Ставете им малку сода, нека отстојат 10 минути, па усисајте.Содата ќе ги впие и тргне сите мириси.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – […]

Препораки

Домот нема да ви мириса на цигари – Мирисот го снемува дури и да пушите со години

Сите кои се пушачи или имаат пушачи во домот, знаат колку непријатно мириса. Има лесен трик како домот да не ви мириса на овој штетен порок. Земете неколку чинии и ставете вински оцет и ставете го во просторијата каде пушите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен […]

Tips & Tricks

Како да не ви мириса здивот на кромид

Кромидот е здрава и корисна намирница, без неа нема ручек, а сите знаеме колку солзат очите кога се сече кромидот и колку потоа дури и со темелно миење рацете мирисаат на кромид. Мириса и здивот долго, но има трик.Нема да се чувствува мирис на кромид од вашата уста ако земете […]

Tips & Tricks

Устата нема да ви мириса на лук – Вака јадете го слободно дури и пред работа и излегување

Лукот е здрава и корисна намирница, без неа нема вкусна арома во ручек, а сите знаеме колку солзат очите кога се сече и колку потоа дури и со темелно миење рацете мирисаат, како и здивот. Нема да се чувствува дека сте јаделе лук ако земете малку мускатно оревче во устата. […]

Tips & Tricks

Со една намирница ќе го снема лошиот мирис од ладилникот – Не ви треба рибање и мака

Искористете една намирница која ни е достапна на сите, за да го отстраните лошиот мирис од ладилникот. Се што ви треба е моќниот лимон.Ставете чинија со лимон кој ќе ги собере сите непријатни мириси, а ефектот е поголем ако додадете и сода.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа […]