Tag: минерали

Препораки

Има многу витамини и минерали – Причини да додавате магдонос во секое јадење

Магдоносот е супер вкусна намирница која ги збогатува јадењата.Со него се внесуваат сите витамини и минерали, има калиум, калциум, фосфор и цинк. Супер здрав е за телото, помага за дијабетичари, помага за здравјето на коските, делува позитивно и за Алцхајмер. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Витаминска чорба со млада зелка и тиквици: Само една чинија го закрепнува и го лечи телото (Видео)

Здрава посна чорба со многу витамини и минерали кои на нашиот организам ќе му дадат сила и ќе го исчистат од токсини. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг […]

Препораки

Овој зеленчук секогаш го чуваме во фрижидер – Тоа е голема грешка

Цел живот сите доматите ги чуваме во фрижидер, но тоа не треба да биде така. Според некои најнови истражувања, доматите треба да се чуваат на собна температура за да не ги загубат дел од витамините и хранливите вредности, но треба да се внимава и да не бидат изложени директно на […]

Препораки

Сок полн витамини кој штити од болести

Направете сок полн витамини и здравје кој помага за зајакнување на имунитетот и превенира многу болести. Потребни ви се црвена зелка, слива, портокал, цвекло и целер кои се блендираат. Оваа комбинација е здрава бидејќи само црвената зелка содржи 85 проценти од неопходниот дневен внесна  витамин Ц. Има и витамини А,Е,К, […]

Препораки

Само неколку на ден го подобруваат здравјето – Јадете ги почесто

Урмите се здрави, вкусни и корисни, а само неколку од нив на ден го подобруваат општото здравје и состојба на организмот. Богати се со калиум, калциум, манган, како и витамин Б6 и магнезиум. Корисни се за правилна работа на желудникот и на цревата, проблеми со празнење, а помагаат за намалување […]

Tips & Tricks

ПИВО И КИКИРИКИ: Најдобар начин да се опоравите од маратон!

Литар пиво и пакување кикирики се најдобар лек за исцрпеност после маратон, тврдат научниците. Експертите тврдат дека оваа класична комбинација која се нуди во повеќето пивници низ светот, го рехидрира организмот подобро од спортските напивки. За време на долго трчање, човечкото тело може да изгуби и до три литри течност […]

Tips & Tricks

ЗАПРЕТЕ ГО СТАРЕЕЊЕТО: Кои витамини и минерали ја продолжуваат младоста

Некои од витамините и минералите особено се ефикасни во зачувувањето на кожата и косата, како и во целокупното зачувување на младото тело… Витамините А, Ц и Е помагаат кожата да биде еластична и во ревитализација на сврзното ткиво. Селенот, витамините Ц и Е го успоруваат процесот на стареење. Сулфурот е […]

Tips & Tricks, Видео

После ОВА веќе никогаш нема да ги фрлате лушпите од јајца (ВИДЕО)

Јајцата се многу хранливи, тоа сите го знаеме! Полни се со витамини, но тука се и калциумот и цинкот. Откако ќе ги свариме јајцата, прво ја лупиме лушпата и ја фрламе. Погрешно! Дури 90% од лушпата ја сочинува калциум! Така е, витален минерал, а го фрламе во ѓубре. Кога зборуваме […]

Повеќе

Хранливо и вкусно смути – дневна доза витамини

Брзиот начин на живот бара од нас креативни начини за подготовка на вкусни оброци, но и балансирана исхрана. Правењето смути е брзо и едноставно, а на кративноста и нема крај. Еве го Gotvi.mk предлогот за смути за оваа недела со кое ќе ја внесете потребната доза на витамини и минерали. […]