Tag: миксер

Tips & Tricks

За маталките да се чисти и остри – Вака сочувајте го миксерот со еден трик

Миксерот е многу важен во кујната, особено неговите маталки, да бидат чисти и остри. За ова е потребно бар еднаш месечно да измиксирате малку сол, кој ги чува чисти и остри маталките. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Tips & Tricks

Тестото нема да се лепи за маталките од миксерот – само ставете го ова

Ако сакате да си ја скратите маката при матењето тесто, има еден трик. За тестото да не се лепи потребно е маталките да ги намачкате со масло за јадење. Вака ќе го олесните процесот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз […]

Meat

Плескавици со кисела павлака – нема мака, уклучувате миксер и имате ручек

Направете вкусни плескавици со кисела павлака, кои се топат во уста. Рецептот во продолжение, не може поедноставно. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук      

Десерти

Брза чоколадна торта – не ви треба ни миксер

Направете брза и вкусна чоколадна торта од неколку состојки, без миксер.     Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Оригинален рецепт за раванија Брз чоколаден колач во шолја за двајца Колач за Велигден без печење Колач чудо кој ќе го обожавате Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна […]

Главни јадења, Деликатеси

Од миксер во рерна – Брзо тесто за пица, без квасец!

За подготовка на пица имаме две варијанти за тестото – да купиме готово или, пак, да направиме сами во кујната. Ако вашиот избор е вкусна домашна пица, ова е рецепт за вас: Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лиснати пица залачиња Пица со сланина и праз Пица за 15 минути […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Ичесете пандишпан и хартија за печење без грешка – брзи а толку корисни трикови

Супер корисен трик за секоја домаќинка. Матете со миксер без да направите ниту капка на работната маса, и исечете прецизно хартија за печење со едноставен трик во неколку потези. Научете се и прецизно да исечете пандишпан со неколку чепкалки.Еве како: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Миксерот не служи само за во кујна – стави тоалет на него а потоа…

Миксерот не е само за во кујна, за подготовка на вкусни торти, колачи, шлагови, кремови…со миксерот може да направите многу корисни работи во домот и да си го олесните животот, а ова е една од нив и тоа со помош на ролна од тоалет хартија. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни […]

Видео, Десерти

Подгответе го миксерот: Чоколадна торта со кокос – совршен спој

Направете вкусен чоколаден десерт, совршен спој на кокос и чоколада. Подготовката погледнете ја во видеото Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: […]